سرگردانی بیماران از غور به هرات

سیدحسن حسینی

شفاخانه مرکزی هرات علاوه بر درمان بیماران این ولایت، مرکزی برای درمان بیماران ولایت‌های زون غرب هم به حساب می‌رود. با سر زدن به بخش‌های مختلف این مرکز درمانی، به بیمارانی بر می‌خوریم که از ولایت غور و سایر ولایت‌های غربی به این شفاخانه مراجعه کرده‌اند.

نصیراحمد غوری، از ساکنان ولسوالی شهرک ولایت غور که برای درمان مادرش به این شفاخانه مراجعه کرده، می‌گوید در ولایت غور دسترسی مردم به خدمات درمانی اندک است.

وی می‌گوید که پس از چند بار مراجعه به داکتر در غور، مجبور شده که مادرش را برای درمان به ولایت هرات انتقال دهد و به شفاخانه‌ی مرکزی این ولایت برساند.

نبود خدمات درمانی در غور مانند نصیراحمد، صدها نفر دیگر را هم مجبور کرده که برای درمان بسته‌گان‌شان، به هرات مراجعه کنند.

جمعه‌گل یعقوبی، رییس صحت عامه ولایت غور در گفت‌وگو با روزنامه‌ی ۸صبح به این نظر است که نبود خدمات درمانی مناسب و داکتر متخصص در این ولایت سبب شده که خانواده‌ها برای درمان وابسته‌گان‌شان راه هرات را در پیش گیرند.

در ولایت غور ۱۰۶ مرکز صحی وجود دارد که از این میان فقط یک شفاخانه‌ی ولایتی با ۱۰۰ بستر پذیرای بیماران است.

با این حال اما بنا بر آمار ریاست صحت عامه‌ی غور، در این ولایت حداقل ۱۸ منطقه‌ی دشوارگذر است و زمینه‌ی دسترسی کارکنان صحی و داکتران برای ارائه‌ی خدمات درمانی به مردم کم‌تر فراهم می‌شود.

آقای یعقوبی تصریح می‌کند که سه شفاخانه‌ی ولسوالی هم با داشتن ۲۰ بستر در ولسوالی لعل‌وسرجنگل، تیوره و شهرک فعالیت دارند اما شمار زیاد بیماران در فواصل زمانی مختلف کار را برای کادر طبی معدود این ولایت دشوار می‌کند.

 

زمستان و مسدودی راه‌های منتهی به چهارسده

بنا بر آمار ریاست صحت عامه‌ی غور ولسوالی لعل‌وسرجنگل با ۱۷ مرکز صحی بیش‌ترین کلینیک را دارد و در ولسوالی چهارسده با بیش از ۳۰ هزار جمعیت فقط چهار مرکز صحی به روی مردم باز است.

چهارسده از ولسوالی‌های کوهستانی و نسبتاً دور ولایت غور به شمار می‌رود و با ریزش اولین برف زمستانی، تمام راه‌های مواصلاتی آن بسته شده و قطع ارتباط زمینی تا اوایل تابستان دوام می‌یابد.

رییس صحت عامه غور می‌گوید که در این ولسوالی هم مانند چند منطقه‌ی کوهستانی دیگر این ولایت، علاوه بر کمبود دارو برای درمان بیماری‌های مختلف، خدمات جراحی وجود ندارد و بیماران باید با پیمودن فواصل مکانی دور با استفاده از حیوانات خودشان را به مرکز ولایت غور برسانند.

کمبود زنان کارمند و متخصص در این ولایت هم مشکل دیگری است که از دید آقای یعقوبی مراکز صحی ولایت غور با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

 

دسترسی محدود به بیماران

عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور در صحبت با ۸صبح مشکلات فرا راه سکتور صحت در غور را در ناامنی، کمبود دسترسی، نبود امکانات و کمبود دارو خلاصه می‌کند.

آقای خطیبی می‌گوید تنها شفاخانه‌ی ۱۰۰ بستر ولایتی غور پذیرای روزانه تا مرز ۹۰۰ بیمار است و گاهی حتا دیده شده که در یک تخت چهار بیمار هم بستری بوده‌اند. سخنگوی والی غور می‌افزاید مشکلات رفاهی و امنیتی هم سبب شده که داکتر متخصص برای درمان به این ولایت سفر نکند و حتا در برخی موارد کارکنان صحی هم برای کار به مناطق دوردست نروند.

بنا بر گزارش دفتر والی غور همین هفته‌ی گذشته دو بانو که کارمند صحی بودند، برای آموزش‌های دوره‌های طبی به مردم در فاصله‌ی ۲۵ کیلومتری غرب فیروزکوه، مرکز ولایت غور سفر کرده بودند، هنگام برگشت به شهر از سوی طالبان تیرباران شدند.

علاوه بر ناامنی، نبود داروی کافی در ولسوالی‌ها هم اداره‌ی محلی این ولایت را نگران کرده است. سخنگوی والی غور تصریح می‌کند که نیاز است قبل از رسیدن زمستان و بسته شدن راه‌های مواصلاتی شهر به ولسوالی‌ها، داروی کافی به ولسوالی‌ها و مناطق دوردست غور فرستاده شود.

سخنگوی والی غور از وزارت صحت عامه می‌خواهد که برای رسیده‌گی به مشکلات ساکنان این ولایت نسبتاً سرد، زودتر اقدام کند.

غور از ولایت‌های کلان افغانستان به شمار می‌رود. در غور حد اقل یک میلیون جمعیت در بیش‌تر از ۳۶ هزار متر مکعب ساحه زنده‌گی می‌کنند.

جغرافیای وسیع، پراکنده‌گی جمعیت، دور بودن روستاها از مراکز ولسوالی و مرکز شهر و کوهستانی بودن ولایت غور علاوه بر نبود جاده‌ی معیاری و مناسب برای عبور و مرور سبب شده که مردم به خدمات درمانی در وقت نیاز کم‌تر دسترسی داشته باشند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن