محصلان منتظر در ووهان؛ هنوز تصمیمی بر انتقال دانشجویان از چین گرفته نشده است

عبدالاحمد حسینی

با آن‌که مقام‌ها در حکومت بارها از انتقال دانشجویان افغان از چین به کشور خبر داده بودند‌ اما تا کنون برای انتقال آنان اقدام نکرده‌اند. این کار حکومت موجی از انتقادات شهروندان و دانشجویان افغان مقیم شهر ووهان چین را به همراه‌ داشته است. این دانشجویان با انتقاد از وعده‌خلافی‌های حکومت می‌گویند که آن‌ها در شهر ویروس‌زده‌ی ووهان به فراموشی سپرده‌ شده‌اند و حکومت برای انتقال آنان تصمیم نمی‌گیرد. این دانشجویان که زیر فشار شدید روحی و روانی قرار دارند، بار دیگر از حکومت خواستند که هرچه زودتر آن‌ها را از چین به افغانستان انتقال دهد.

مشعل جمال‌زی، یک تن از دانشجویان افغان مقیم ووهان چین است. او می‌گوید، به رغم این‌که بارها از حکومت و نهادهای مسوول خواسته‌اند که آنان را از این شهر ویروس‌زده به کشور منتقل کنند، اما تا هنوز از سوی حکومت گامی برداشته نشده و هیچ یکی از دانشجویان را منتقل نکرده است. او گفت که سایر کشورها توانسته‌اند که شهروندان‌شان را از کشور چین در بین سه الی چهار روز به کشورهای‌شان منتقل کنند، اما شهروندان افغان بیش از ۲۰ روز است که در این شهر چشم به راه تصمیم مقامات افغان‌اند، اما حکومت در این زمینه تصمیم نهایی نگرفته‌ و در زمینه انتقال دانشجویان و شهروندان افغان مقیم ووهان به افغانستان اقدام نکرده‌اند.

از جانب دیگر جمال‌زی بیان داشت که شهروندان افغان مقیم ووهان، با مشکلات زیاد مواجه‌اند. از همه مهم‌تر او بیان داشت که آن‌ها به مشکلات روحی و کمبود مواد غذایی روبه‌رو استند. زیرا از زمانی‌که حالت اضطرار در این شهر اعلام شده است، همه فروشگاه‌ها بسته‌اند. آن‌ شمار فروشگاه‌ها که باز است، با کمبود مواد غذایی روبه‌رو است. او هشدار داد، در صورتی که وضعیت به همین منوال ادامه پیدا کند، شهروندان مقیم این شهر با مشکلات زیادتر مواجه خواهند شد. با این حال این دانشجو از حکومت خواست که هر چه زودتر برای انتقال آنان اقدام کند. او گفت: «لطفاً کاغذپرانی نکنید. اگر واقعاً می‌خواهید کاری کنید، لطفاً عاجل‌تر کاری کنید.»

پیش از این شماری دیگر از دانشجویان افغان مقیم چین نیز با روزنامه ۸صبح صحبت کرده‌اند و از کم‌کاری حکومت در زمینه انتقال‌شان به افغانستان انتقاد کرده بودند. سلیمان منان یکی دیگر از دانشجویان افغان در رشته طب در دانشگاه طبی هوبی است. او پنج سال پیش برای تحصیل به چین رفته است. منان نیز از وعده‌هایی که مقام‌های حکومت به ویژه سفارت افغانستان در بیجینگ برای دانشجویان افغان داده اما عمل نکرده است،‌ انتقاد کرد. او گفت که سفارت در پیام‌های مکرر به آن‌ها گفته است که نگران نباشند و «امروز یا فردا» از شهر ووهان کشیده خواهند شد. منان افزود که این وعده‌ها تا کنون عملی نشده است.

در همین حال وزارت صحت عامه می‌گوید که این وزارت به طور کامل آماده است که دانشجویان افغان مقیم شهر ووهان را به کشور منتقل کند. وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که وزارت صحت عامه از لحاظ تخنیکی و صحی تمامی گام‌های لازم را برداشته است و هر وقت که اداره هوانوردی ملکی اقدام به انتقال شهروندان از شهر ووهان چین کند، این وزارت آماده است. آقای مایار افزود، در صورتی که این شهروندان از چین به افغانستان منتقل شوند، باید ۱۴ روز قرنطین شوند تا سایر شهروندان از احتمال ابتلا به ویروس کرونا در امان بمانند. از این رو، وی بیان داشت که چهار شفاخانه‌ را در ولایت‌های کابل،‌ هرات،‌ هلمند، قندهار و مزار به این افراد اختصاص داده‌اند. او گفت: «هر چند صحت کل‌شان خوب هست ولی خوب است که به محض احتیاط زیر قرنطین باشند. ما مشکل تخنیکی نداریم و کاملاً آماده هستیم که آن‌ها را انتقال بدهیم.»

در همین رابطه اداره هوانوردی ملکی می‌گوید که این اداره با هم‌آهنگی وزارت امور خارجه و صحت عامه کارهایش را پیش برده و برای انتقال دانشجویان افغان به کشور آماده است. محمدنعیم صالحی، سخنگوی اداره هوانوردی ملکی در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که اداره هوانوردی ملکی با شرکت‌های هوای کام‌ایر و شرکت هوایی آریانا در تماس شده و برای انتقال ۶۱ شهروند افغان مقیم شهر ووهان چین به طور کامل آماده‌گی دارد. او گفت: «در صورتی که مشخص شود که انتقال پیدا می‌کند کلا آماده‌گی گرفته شده و ما آماده انتقال آن‌ها از چین به افغانستان هستیم.»

مسوولان در وزارت امور خارجه می‌گویند که بر اساس حکم ریاست جمهوری، مسوولیت تصمیم‌گیری درباره انتقال دانشجویان افغان از چین به عهده وزارت صحت عامه است. این مسوولان می‌افزایند، آن‌چه که به دوش وزارت امور خارجه بوده، انجام شده و اکنون صلاحیت‌ها به دوش وزارت صحت عامه است تا این وزارت در قسمت انتقال دانشجویان از چین تصمیم بگیرد. با این حال دیده شود که چه زمانی مقامات افغان برای انتقال شهروندان و دانشجویان از چین به افغانستان تصمیم می‌گیرند. هر چند پیش از فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه گفته بود که برای انتقال این دانشجویان آماده است ولی در عین حال نگران سلامت ۳۰ میلیون جمعیت در کشور نیز هست.

منشای ویروس کشنده کرونا شهر ووهان در ولایت هوبی چین اعلام شده است. در این شهر بیش از ۶۰ تن از شهروند افغان نیز زنده‌گی می‌کنند. تا کنون بیش از ۴۲ هزار تن در چین به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و بیش از یک‌هزار نفر در پی ابتلا به این ویروس جان داده‌اند. این ویروس دو ماه پیش در شهر ووهان مشاهده شد و تا کنون به بیش از ۳۰ کشور دیگر سرایت کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن