انتظار برای ویزا: بسترهای خواب مقابل سفارت پاکستان

دریافت ویزای پاکستان برای شهروندان کشور دشوار شده است. شمار زیادی از آنان پس از ماه‌ها‌ انتظار، موفق به دریافت ویزای پاکستان نشده‌اند. اکنون این متقاضیان با پهن کردن بستر خواب‌شان در برابر این سفارت، منتظر اند تا بتوانند ویزای این کشور را به دست بیاورند. این متقاضیان، روزها و شب‌های‌شان را در کنار درب سفارت پاکستان می‌گذرانند تا زمان به دست آوردن ویزا فرا برسد.

روزانه صدها تن از شهروندان کشور به خاطر دریافت ویزا به سفارت پاکستان مراجعه می‌کنند. اما دریافت ویزای این کشور هم‌مانند گذشتن از هفت خوان رستم است. با وجود این‌که مسوولان این سفارت بارها اعلام کرده‌اند که ویزای این کشور برای شهروندان افغانستان رایگان است، اما گرفتن ویزای این کشور از سوی شهروندان پرهزینه بوده است. آنان می‌گویند که نبود شفافیت در این سفارت سبب شده است که آنان در مقابل ویزا پول هنگفت را پرداخت کنند. هم‌چنان آنان از وجود کمیشن‌کاران در این سفارت به شدت انتقاد می‌کنند. به گفته آنان، شماری از کمیشن‌کاران در بدل هر ویزا از آنان به مقدار سه تا ۱۲هزار افغانی طلب می‌کنند.

ویزای پاکستان افزون بر کابل، از طریق قونسل‌گری‌های این کشور در شهرهای هرات، مزار، قندهار و جلال‌آباد نیز صادر می‌شود. اکنون سفارت پاکستان در کابل روزانه ۸۰۰ ویزا برای مراجعه کننده‌‎گان صادر می‌کند که این رقم برای مراجعان بسنده نیست. هم‌چنان دریافت آن برای مراجعان به دلیل استفاده سوء از سوی شماری از کمیشن‌کاران سخت و دشوار شده است.

نورحمان یک تن از متقاضیان ویزا است. او از ولایت ننگرهار به کابل آمده است. می‌گوید، بیش از یک ماه می‌شود که برای دریافت ویزای پاکستان به کابل آمده است، اما با گذشت این مدت، هنوز هم قادر نشده است که ویزای این کشور را دریافت کند. او می‌گوید که شب و روزش را در کنار سفارت پاکستان می‌گذرانَد و برای به دست آوردن ویزا، آنان بسترهای خواب‌شان را نیز در مقابل این سفارت هموار کرده‌اند. این مراجعه‌کننده هم‌چنان افزود که بی‌‌نوبتی و طولانی بودن صف متقاضیان سبب شده است که آنان نتوانند به آسانی ویزا بگیرند.

نورحمان هم‌چنان افزود، وجود کمیشن‌کاران در این سفارت، گرفتن ویزا را با مشکل مواجه ساخته است. او که بیش از یک ماه می‌گذرد ‌از خانه دور است، می‌گوید: «ما یک ماه می‌شود که شب و روز را در کنار این سفارت سپری می‌کنیم، ما عید خود را در این‌جا گذراندیم. این‌جا نه جایی برای خوابیدن داریم و نه تشناب برای رفع حاجت. ما در پهلوی این سفارت خواب می‌کنیم، نان می‌خوریم و هم همین‌جا تشناب می‌کنیم.»

عبادالله تنی دیگر از کسانی است که برای در‌یافت ویزا، از خوست به کابل آمده است. او می‌گوید، با وجودی که بیش از ۱۵ روز در صف انتظار کشیده است، تا اکنون نتوانسته است که صاحب ویزا شود.

از سوی دیگر، عبادالله که پای چپش شکسته و نمی‌تواند حرکت کند می‌گوید، با وجود این‌که بارها برای درمان پایش نزد داکتران داخلی مراجعه کرده، اما مؤثر نبوده است. حالا او تصمیم گرفته است که برای تداوی پایش به پاکستان برود. او افزود: «استخوان‌های پایم کبود شده است. اگر پایم به موقع تداوی نشود، ممکن است استخوانش سیاه شود و پایم را از دست دهم.»

سربازان با مراجعان ویزا بدرفتاری می‌کنند

از سوی دیگر شماری از متقاضیان ویزا از رفتار سربازان در سفارت پاکستان به شدت انتقاد می‌کنند. آنان می‌گویند که سربازان در این سفارت مراجعه‌کننده‌گان را لت‌وکوب مِی‌کنند و نوبت‌شان را به کمیشن‌کاران می‌دهند.

جواد یک تن از متقاضیان است که از سوی سربازان مورد لت‌وکوب قرار گرفته است. او می‌گوید که شماری از سربازان در این سفارت، رشوه‌ستانی و کمیشن‌کاری می‌کنند. به گفته او،‌ این سربازان کسانی را که رشوه یا باج نمی‌دهند، با بدرفتاری از صف بیرون می‌کنند و به آخر صف می‌فرستند. او رفتار سربازان با مراجعان را اهانت‌آمیز خواند. او گفت: «سربازهای مسوول در این سفارت با مراجعین رفتار مسالمت‌آمیز ندارند، آنان ما را با چوب و شلنگ لت‌وکوب می‌کنند، این سربازان ما را در خاک‌مان تحقیر می‌کنند.»

صمدعلی نیز برای دریافت ویزا از غزنی به کابل آمده است. او می‌گوید، دو هفته می‌شود، نتوانسته ویزا بگیرد، با این حال، می‌گوید: «وقتی در صف بودم، پیش رویم صد نفر بود. مرا با لت‌وکوب از صف بیرون کرد و دوباره به آخر صف فرستاد. اگر چنین باشد من هرگز موفق به گرفتن ویزا نخواهم شد.»

این در حالی است که به تازه‌گی یک ویدیو از صحنه مردم‌آزاری یک سرباز در شبکه‌های اجتماعی به نشر رسید. در این ویدیو این سرباز با مراجعان سفارت پاکستان با خشونت رفتار می‌کند، از جمله یک مردن کهن‌سال را با زور نقش بر زمین می‌کند.

وزارت داخله در واکنش به «رفتار اهانت‌آمیز» سربازان موظف در سفارت پاکستان می‌گوید، آنان را به زودی شناسایی و مورد پی‌گرد قرار خواهند داد. نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله روز شنبه، ۲۵جوزا در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که وزارت داخله به نهادهای کشفی و استخباراتی دستور داده است تا افراد کمیشن‌کار و سربازانی را که به مراجعان دریافت ویزا بدرفتاری می‌کنند، بازداشت کند و مورد پی‌گرد قانونی قرار دهد.

گفتنی است که سفارت پاکستان در کابل، روزانه صدها مراجعه‌کننده دارد. بارها از بدرفتاری سربازان با مراجعان و اخاذی در این سفارت شکایت شده است. در مواردی سربازان نیز به اخاذی از مراجعان سفارت پاکستان متهم شده اند. در پیوند به این شکایت‌ها، باری وزارت امور داخله دستور برکناری تمام کارمندان امنیتی سفارت پاکستان را نیز صادر کرده بود.

دکمه بازگشت به بالا