وحید عمر: انتقال قدرت از راه غیردموکراتیک، برای افغانستان بی‌ثباتی به وجود می‌آورد

۸صبح، کابل: وحید عمر، مشاور ارشد رییس جمهور در امور روابط عامه و استراتژیک، می‌گوید که هرنوع انتقال اقتدار ملی از راه غیردموکراتیک و بدون در نظر گرفتن رای مردم، نه تنها باعث تأمین صلح عادلانه و پایدار در کشور نمی‌شود، بلکه خطر بی‌ثباتی بیش‌تر را برای افغانستان به وجود می‌آورد.

آقای عمر روز پنج‌شنبه، پنجم حمل، در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که یگانه راه آوردن صلح و ثبات عادلانه و پایدار در افغانستان، رأی مردم است. او افزود: « صلحی که بین چند نخبه صورت گیرد و حکومتی که میان چند نخبه سیاسی تقسیمات شود، مردم آن را از خود نخواهند دانست.»

او گفت چه کنفرانس ترکیه باشد و چه هر اقدام دیگر، یک اصل واضح است و آن مشارکت مردم در تصمیم‌گیری، ساختار آینده، حکومت و رهبری حکومت آینده افغانستان است و رییس جمهور دیدگاه واضحی در این راستا دارد.

آقای عمر تاکید کرد که افغانستان از خود قانون دارد و آن وثیقه ملی است. به گفته او در چوکات این وثیقه ریس جمهور مکلفیت‌هایی دارد، از این رو پابندی به آن حتمی است.

وی تصریح کرد که رییس جمهور از چند سال به این سو، طرح واضحی برای صلح در افغانستان داشته و اکنون هم دارد. او بیان کرد، موضوعی که از آن به نام طرح رییس جمهور برای دایر شدن انتخابات در این روزها مورد بحث است، تنها یک طرح به خاطر انتخابات نه، بلکه نقشه راه آمدن صلح در افغانستان است.

مشاور رییس جمهور در امور روابط عامه و استراتژیک توضیح داد که این نقشه راه صلح در جواب یا رد و تأیید نقشه کسی دیگر نیست، بلکه نقشه راه حکومت افغانستان برای رسیدن به صلح است و یکی از مسایلی که در آن مطرح شده، مساله انتقال قدرت از راه رای مردم است.

این گفته‌ها در حالی مطرح شده که به تازه‌گی امریکا طرحی را به حکومت، طالبان و سیاسیون سپرده که در آن نقشه‌ راه ایجاد یک حکومت انتقالی پیش‌بینی شده است. این طرح ده صفحه‌ای، چندین سناریوی احتمالی را برای ایجاد دولتی زیر نام «دولت انتقالی صلح» پیش‌بینی می‌کند. بر‌اساس این طرح، قرار است یک ساختار جدید سیاسی به نام «دولت انتقالی صلح افغانستان»‌ به میان آید که دارای «سه قوای مستقل و مساوی اجراییه، شورای ملی و مقننه دارای دادگاه‌ عالی و دادگاه‌های محلی» خواهد بود.

از سوی دیگر رویترز نیز گزارش داده است که حکومت افغانستان این طرح را رد و به‌ جای آن یک طرح جدید آماده کرده است که در آن برای رسیدن به صلح، برگزاری انتخابات زودهنگام پیش‌بینی شده است.

دکمه بازگشت به بالا