وحید عمر: فهرست نام‌های شرکت‌کنند‌ه‌گان نشست چین نهایی شده است

۸ صبح، کابل: مقام‌های حکومت وحدت ملی می‌گویند که هیئت دولت افغانستان در نشست بیجینگ در کشور چین شرکت می‌کنند و لیست اشتراک کننده‌گان این کنفرانس نیز پس از رای‌زنی‌ها نهایی شده است.

وحید عمر، مشاور رییس جمهور و رییس عمومی اداره ارتباطات عامه و استراتیژیک ریاست جمهوری این موضوع را امروز پنج‌شنبه، ۱۶ عقرب، در یک نشستی که در پیوند به صلح افغانستان در کابل برگزار شده بود، بیان کرد.

او ابراز امیدواری کرد که کنفرانس بجینگ، آغازگر یک گفتمان مشخص بین دولت افغانستان و طالبان شود. با این حال آقای عمر مشخص نساخت که در این نشست به نماینده‌گی از افغانستان کی‌ها و در چه سطحی شرکت می‌کنند.

پیش از این طالبان نیز گفته‌اند که یک هیئت دوازده نفری این گروه به این نشست حضور خواهد یافت.

قرار بود نشست بیجینگ، به روزهای ۲۹ و ۳۰ ماه اکتوبر سال جاری میلادی برگزار شود، اما این نشست به علت‌های ناروشنی به تأخیر افتاد. پیش از این مقام‌های حکومت وحدت ملی اما گفته‌اند که این نشست تا مشخص نشدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری برگزار نخواهد شد.

در تازه‌ترین مورد اما رییس‌جمهور غنی و وزیرخارجه چین در گفت‌وگوی تلفنی که داشته‌اند، درباره‌ی چگونگی برگزاری این نشست به توافق رسیده‌‎اند.

در همین حال صدها تن از جوانان به شمول استادان، دانشجویان و ورزش‌کاران، در یک گردهمایی در کابل، حمایت شان را از طرح صلح و ثبات حکومت، اعلام کردند.
وحید عمر، مشاور رییس جمهور در این برنامه گفت که دولت خواهان انحصار پروسه صلح نه، بلکه خواهان یک‌پارچگی، یک‌صدایی و اتحادنظر در بین افغان‌ها در این پروسه است. او گفت:« دولت مانع صلح نیست، اما مانع یک معامله پیچیده و پنهانی است که در آن دیدگاه شهروندان و قربانی‌های ۱۸ سال گذشته نادیده گرفته شود.»
آقای عمر گفت پیش‌شرط دولت برای مذاکرات، فقط آتش بس است و طالبان باید نسبت به آن اراده و حسن‌نیت نشان بدهند. او گفت که دولت حسن‌نیت های لازم را نشان داده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن