رأی‌زنی برای تشکیل هیأت مذاکره‌کننده

فردوس کاوش

آقای وحید عمر مشاور ارتباطات استراتژیک ارگ اعلام کرده بود فهرست هیاتی که از جانب افغانستان در نشست بیجینگ شرکت می‌کند نهایی است. ولی به نظر می‌رسد که سیاست‌مداران غیر حکومتی مقیم کابل، فهرستی را که ارگ منظور کرده است، نمی‌پذیرند. در فهرستی که گویا مدنظر ارگ است، نام‌های برخی از مقام‌های حکومتی و اعضای دفتر کمپین رییس‌جمهور غنی به چشم می‌خورد. سیاست‌مداران غیر حکومتی کابل‌نشین نمی‌خواهند که در هیأت مذاکره‌کننده با گروه طالبان اعضای دفتر کمپین آقای غنی «بیش از حد نیاز» حضور داشته باشند. آنان تلاش می‌کنند هیاتی شکل دهند که در آن همه‌ی نیروهای سیاسی به صورت «متوازن» حضور داشته باشند. اگر هیأت نشست بیجینگ آن طوری که سیاست‌مداران کابل‌نشین می‌خواهند شکل نگیرد‌، ‌‌‌ احتمال آن زیاد است که آن نشست برگزار نشود. به نظر می‌رسد که اختلاف‌های سیاسی در کابل چنان حاد است که احتمال به نتیجه رسیدن نیروهای سیاسی و ارگ درباره‌ی هیأت نشست بیجینگ را بسیار ضعیف ساخته است.

این امر با رو شدن اختلاف‌ها در کمیسیون مستقل انتخابات افزایش یافته است. پنج کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات تصمیم گرفته‌اند که در روند بازشماری به رای‌های برخی از محل‌هایی که معلومات بایومتریک درباره‌ی آن وجود ندارد، اعتبار بدهند. دسته‌ی انتخاباتی داکتر عبدالله در واکنش به این تصمیم همکاری خودش را با کمیسیون مستقل انتخابات در روند بازشماری آرا قطع کرده است. مولانا عبدالله و ظریفه رحیمی دو کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات هم مخالف فیصله‌ی دیگر کمیشنران این کمیسیون هستند. این امر چیزی نیست غیر تکرار سناریوی سال ۲۰۱۴. در چنین وضعیتی امکان این که نیروهای سیاسی و ارگ روی یک هیأت مشترک برای نشست بیجینگ به توافق برسند، بسیار کم است. احتمال آن هم ضعیف است که جناح سیاسی حامد کرزی با ارگ به توافق برسد.

حامد کرزی می‌خواست که انتخابات برگزار نشود و محمداشرف غنی بدون انتخابات در کرسی ریاست جمهوری به نحوی ابقا شود تا تلاش‌های سیاسی برای پایان جنگ به نتیجه برسد‌، ولی آقای غنی نخواست با کرزی همکاری کند. این امر سبب شد که اختلاف‌های کرزی و غنی بیش‌تر شود. حامد کرزی در مراسمی که ارگ برای یادبود از جنرال عبدالرازق اچکزی برگزار کرده بود، شرکت نکرد. این امر خود نشان‌دهنده‌ی آن است که آقایان کرزی و غنی اختلافات شدید دارند. جناح حامد کرزی به این نتیجه رسیده بود که انتخابات ریاست جمهوری به بحران می‌رود و بعد آنان به عنوان نیروی بی‌طرف یا میانجی، روی صحنه می‌مانند. این جناح شاید تصور می‌کند که حتا اگر جناح‌های تشکیل‌دهنده‌ی حکومت وحدت ملی موفق به توافق روی هیأت نشست بیجینگ نشوند، حامد کرزی شماری از سیاست‌مداران را آماده خواهد ساخت تا در یک جای دیگر با طالبان دیدار کنند و با حمایت برخی از قدرت‌های بزرگ یک روند را کلید بزنند.

جناح آقای کرزی در حال حاضر برای این که دشمنی هیچ یک از جناح‌ها را به جان نخرد از حمایت علنی از ارگ یا عبدالله خودداری خواهد کرد. به همین دلیل احتمال آن کم است که حامد کرزی با ارگ به تفاهم برسد و هیاتی را برای شرکت در مذاکرات بیجینگ آماده کند. از طرف دیگر اختلافات انتخاباتی مانع از آن خواهد شد که آقای غنی اجماع سیاسی ایجاد کند. در طرحی که آقای غنی برای پایان جنگ بیرون داده، آمده است که نیاز است یک جرگه‌ی کوچک برگزار شود و در آن اجماع داخلی شکل بگیرد. ولی در جرگه‌ای که رقیبان انتخاباتی آقای غنی حضور نداشته باشند، احتمال آن بسیار ضعیف است که اجماع ایجاد شود. اجماع وقتی به میان می‌آید که همه نیروهای سیاسی در جرگه‌ای که به آن منظور صورت می‌گیرد حضور داشته باشند.

سیاسیون کابل هم وقتی به یک راه می‌روند که مشکل انتخابات ریاست جمهوری حل شود. تا این مشکل حل نشود بعید است که دیالوگ واقعی بین نیروهای سیاسی در کابل شکل بگیرد. هیچ تردیدی نیست که انتخابات ریاست جمهوری بحرانی شده است. هم در کمیسیون مستقل انتخابات اختلافات است و هم دسته‌های انتخاباتی اعلام پیروزی رقیب‌شان را از سوی کمیسیون مستقل انتخابات نمی‌پذیرند. با تاسف که این اختلافات موضع نیروهایی را تقویت می‌کند که با مشروعیت انتخاباتی و دموکراسی مخالف‌اند. صنف سیاسی افغانستان نتوانست درباره‌ی انتخابات ریاست جمهوری در کابل، به اجماع و نتیجه‌ی روشن برسد. تا وقتی کابل غرق در تنش انتخاباتی باشد، بسیار بعید است که روی تشکیل هیاتی که با طالبان گفت‌وگو کند به توافق برسد. ارگ با نفس گفت‌وگوهای میان‌افغانی، آزادی برخی از زندانیان طالب و مسایلی از این دست مشکل ندارد ولی شکل‌دهی هیاتی که همه‌ی نیروها آن را تایید کنند، در جو انتخاباتی کنونی بسیار مشکل است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن