ثبت نام رای‌دهنده‌گان کلید خورد

روند ثبت نام رای‌دهنده‌گان انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی‌ها روز شنبه، ۲۵ حمل به گونه‌ی رسمی در کابل و مراکز ولایت‌ها آغاز شد. محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور و عبدالله عبدالله رییس اجرایی، روز گذشته در مراکز رای‌دهی حضور یافتند و برای شرکت در انتخابات نام‌نویسی کردند.

دو رهبر حکومت وحدت ملی در جریان نام‌نویسی، در برابر کمره‌های خبرنگاران قرار گرفته و یک‌بار دیگر بر بی‌طرفی و استقلال کمیسیون‌های انتخاباتی تأکید کردند. رییس جمهور و رییس اجرایی هر دو وعده سپردند که به استقلال کمیسیون‌های انتخاباتی احترام می‌گذارند و از همین‌رو از مردم خواستند که برای شرکت در انتخابات نام‌نویسی کنند.

قرار است انتخابات پارلمانی و شورای‌های ولسوالی‌‌های کشور به تاریخ ۲۸ میزان امسال برگزار شود.

محمداشرف غنی که در کنار بانوی اول و شماری از مقام‌های حکومتی در لیسه‌ی امانی برای نام‌نویسی حضور یافته بود، گفت: «چون به استقلال کمیسیون انتخابات احترام دارم، تا اکنون با هیچ‌یک از اعضای کمیسیون به تنهایی دیدار نکرده‌ام و در تمام بحث‌های مهم، رییس اجرایی و نماینده‌گان نهاد همکار بین‌المللی نیز حضور داشته اند.»

آقای غنی یادآور شد که حق رای‌دهی و انتخاب‌شدن از خصوصیات بارز نظام مردم‌سالار است و حکومت برای برگزاری انتخابات، نیت، اراده و تعهد واضح دارد.

رییس‌جمهور غنی از اعضای شورای‌ ملی خواست تا در آستانه‌ی ورود به ‌فصل جدید همانند حکومت، فعالیت‌های‌شان را با مردم شریک‌ کنند. او از کسانی‌که نامزد انتخابات آینده ‌اند نیز خواست که قانون انتخابات را مراعات کنند. او با تأکید بر این که هیچ ‌کاندیدایی حق مداخله در پروسه‌های انتخاباتی را ندارد، از کمیسیون مستقل انتخابات و نهادهای همکار خواست تا با متخلفین و متقلبین برخورد قاطع و قانونی کنند.

دعوت از طالبان برای شرکت در انتخابات

محمداشرف غنی، رییس‌ جمهور کشور در بخش دیگر از سخنانش از طالبان خواست که بر حسب پیشنهاد صلح حکومت افغانستان، از فرصت به ‌وجود آمده استفاده کنند و در انتخابات آینده سهم بگیرند یا به‌حیث حزب سیاسی ظاهر شوند.

از سویی هم عبدالبدیع صیاد، رییس کمیسیون مستقل انتخابات، از همه باشنده‌گان کشور به خصوص شورشیان مخالف دولت خواست که با مشارکت در این روند «در رقابت‌های سیاسی گام بردارند»، مانع نام‌نویسی رای‌دهنده‌گان نشده و آنان را تشویق به اشتراک در انتخابات کنند.

آقای صیاد، از مردم هم خواست که همراه با شناس‌نامه‌های کاغذی خویش به مرکز‌های نام‌نویسی رفته و برای انتخابات نام‌شان را بنویسند.

مسئولان کمیسیون انتخابات می‌گویند، برای زنان و مردان مراکز جداگانه‌ی نام‌نویسی در نظر گرفته شده است. داشتن تذکره و تکمیل سن ۱۸، شرط اصلی نام‌نویسی است. قرار است این روند در مرکزهای ولایات به مدت یک ماه و تا ۲۵ ثور ادامه یابد و پس از آن، روند ثبت ‌نام رای‌دهنده‌گان در مراکز ولسوالی‌ها آغاز شود.

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که نزدیک به ۱۵۰۰ مرکز در ۳۴ ولایت کشور برای نام‌نویسی رای‌دهنده‌گان باز شده است و بیش از ۱۰ هزار تن برای انجام این روند به کار گماشته شده‌اند.

عبدالله: برای تعیین سرنوشت‌تان نام‌نویسی کنید

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی که برای نام‌نویسی در لیسه‌ی نادریه حضور یافته بود، گفت که انتخابات موضوع تعیین سرنوشت است و از کسانی که دارای شرایط رای‌دهی استند، خواست که برای تعیین سرنوشت‌شان نام‌نویسی کنند.

رییس اجرایی یاد‌آور شد که حکومت وحدت ملی متعهد به مداخله نکردن در کار انتخابات است و تنها زمینه را برای برگزاری انتخابات فراهم خواهد کرد.

به باور آقای عبدالله تهیه‌ی فهرست کسانی‌که نام‌نویسی کرده‌اند، یکی از موارد اساسی است که مانع تقلب‌های گسترده خواهد شد. او تأکید کرد: «کسانی‌که نام‌شان در فهرست رای‌دهنده‌گان موجود نباشد، در روز انتخابات رای داده نمی‌توانند.»

معاذالله دولتی، عضو کمیسیون مستقل انتخابات گفت که کمیسون تلاش دارد تا یک سلسه اصلاحات را به منظور برگزاری انتخابات شفاف، وارد روند نام‌نویسی کند. او افزود: «تهیه‌ی فهرست رای‌دهنده‌گان یکی از گام‌های اصلاحی است. وقتی فهرست رأی‌دهنده‌گان ترتیب می‌شود، ما با آمارهای جعلی سروکار نداریم و با آمار دقیق واجدان شرایط رأی‌دهی از سراسر افغانستان مواجه استیم.»

این فهرست که در زمان نام‌نویسی تهیه می‌شود، روز انتخابات در مراکز رای‌دهی وجود خواهد داشت تا بر اساس آن واجدان شرایط رای‌دهی از حق رای خویش مستفید شوند.

مردم چی می‌گویند؟

نام‌نویسی برای انتخابات در حالی آغاز می‌شود که مردم انگیزه‌ی جدی برای مشارکت در انتخابات ندارند و با «اما و اگر و در صورت امکان»، از شرکت برای نام‌نویسی در انتخابات سخن می‌گویند.

روز گذشته حضور مردم در مراکز نام‌نویسی در کابل کمرنگ بود. به دلیل تهدیدهای امنیتی، بسیاری از باشنده‌گان کشور به خود جرأت نمی‌دهند تا در عقب تذکره‌های‌شان برچسب نام‌نویسی در انتخابات چسپانده شود.

احمد که در گوشه‌ای از کابل نانوایی دارد، می‌گوید او به شرطی در انتخابات شرکت می‌کند که انتخابات شفاف باشد، تقلب نباشد و رایش حساب شود. او می‌گوید در انتخابات دور پیش شرکت کرد اما تقلب شد و رای آن‌ها به درد‌شان نخود.

به باور احمد با وجود اشتراک او در انتخابات قبلی، کار گم شد، بی‌کاری گسترش یافت و هیچ اصلاحاتی نیامد. او می‌گوید احتمال دارد که دوباره تقلب شود و به همین دلیل دل‌گرمی چندانی به اشتراک در انتخابات پیش‌ رو ندارد.

مجید که دکان میوه و ترکاری دارد، می‌گوید اگر اصلاحات و امنیت در انتخابات حاکم باشد و مردم در این روند راحت باشند، او شاید در انتخابات اشتراک کند اما اگر دغل‌کاری و دروغ باشد، بی‌خیال اشتراک در انتخابات خواهد شد.

مجید می‌گوید که چون وعده‌های دروغین زیاد شده و به هیچ‌کدام عمل نشده، او از افغانستان به شمول انتخاباتش خسته شده است.

رمزیه دانشجو است، او می‌گوید که به عنوان شهروند افغانستان حق دارد که در انتخابات شرکت کند تا بالاخره رییس جمهور و رهبر کشورش را انتخاب کند. رمزیه از انتخابات گذشته و اصلاحاتی که به میان آمده است، راضی نیست اما به عنوان یک شهروند خودش را مسئول می‌داند که در انتخابات شرکت کند تا سرنوشت خود و کشورش را تعیین کند.

رمزیه با نقل یک مثل معروف می‌گوید، می‌خواهد از بین بد و بدتر، بد را انتخاب کند تا کشور و مردمش بی‌سرنوشت نمانند. او معتقد است که شهروندان هم در بازسازی کشور مسئول اند و نمی‌شود به‌خاطر کارهای انجام نشده، کارهای انجام شده نادیده گرفت و انتخابات را تحریم کرد.

دیدگاه are closed.