بازشماری آرا به رغم مخالفت دسته‌های انتخاباتی عبدالله، حکمتیار و نبیل آغاز شد

خلیل اسیر

کمیسیون مستقل انتخابات کار بازشماری و تفتیش آرا را صبح امروز شنبه، هژدهم عقرب، از ولایت کابل آغاز کرد. تا هنوز دست‌کم سه دسته انتخاباتی با این کار مخالفت کرده‌اند. قرار است این روند در سایر ولایات نیز به زودی آغاز شود. کار بازشماری و تفتیش آرا در سایر ولایات به دلیل انتقال نشدن وسایل فنی تا هنوز معطل است.

برای انتخابات ششم میزان امسال ۲۹ هزار و ۵۸۶ محل رأی‌دهی تعیین شده بود که از این میان ۲۶ هزار و ۲۱۰ محل آن باز بوده است. کمیسیون مستقل انتخابات در هشتم عقرب اعلام کرد که از میان محلات باز در ۳۷۰ محل آن هیچ انتخابات صورت نگرفته است. تا همین تاریخ، مواد انتخاباتی از ۶۴۳ محل نیز به دفتر مرکزی این کمیسیون نرسیده بود.

ذبیح‌الله سادات از سخنگویان کمیسیون مستقل انتخابات به روزنامه ۸صبح گفت که قرار است آرای ۸ هزار و ۲۵۵ محل رأی‌دهی در ۳۴ ولایت کشور بازشماری و تفتیش شود. از این میان، آرای مربوط به ۲ هزار و ۱۱۸ محل رأی‌دهی بر اساس فیصله کمیسیون شکایات انتخاباتی بازشماری و تفتیش می‌شود. کار تفتیش و بازشماری آرا در سایر محلات بر اساس فیصله خود کمیسیون مستقل انتخابات انجام خواهد شد. به گفته سادات، آرای ۲ هزار و ۴۳۲ محل رأی‌دهی که فاقد معلومات بایومتریکی است، نیز شامل روند بازشماری و تفتیش است.

دست‌کم سه دسته انتخاباتی به ریاست عبدالله عبدالله، گلبدین حکمتیار و رحمت‌الله نبیل با روند بازشماری و تفتیش آرا مقاطعه کرده‌اند. این دسته‌های انتخاباتی می‌گویند که بازشماری و تفتیش آرا باید پس از تکمیل تصفیه آرای بایومتریکی آغاز شود. آن‌ها معتقدند که بیش از ۳۰۰ هزار رأی بایومتریکی، فاقد اعتبار است و باید باطل شود.

این دسته‌های انتخاباتی هم‌چنان با فیصله تازه کمیسیون مستقل انتخابات که مطابق آن آرای ۲ هزار و ۴۳۲ محل جنجالی بازشماری و تفتیش خواهد شد، مخالفت کرده‌اند. دستگاه‌های بایومتریکی، کارت حافظه (چیپ) و فرم نتایج کاغذی این شمار محلات رأی‌دهی گم است. کمیسیون مستقل انتخابات در فیصله‌ تازه خود گفته است در صورتی که اسنادی دال بر وقوع تقلب و تخلف در این محلات موجود نباشد، برگه‌های رأی‌دهی این محلات را بازشماری و تفتیش می‌کند. اما دسته‌های انتخاباتی عبدالله، حکمتیار و نبیل تأکید دارند که آرای این محلات باید از برنامه بازشماری و تفتیش خارج و باطل اعلام شود.

دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی صبح امروز شنبه در یک اعلامیه رسمی گفت که کمیسیون مستقل انتخابات در حالی به بازشماری و تفتیش آرا اقدام کرده است که هنوز روند تفکیک و تصفیه آرای «تقلبی» تکمیل نشده است. این دسته انتخاباتی گفته است که در اعتراض به این اقدام کمیسیون مستقل انتخابات، نظارت از روند بازشماری و تفتیش آرا را تحریم کرده است. ثبات و هم‌گرایی از کمیسیون مستقل انتخابات بار دیگر خواسته است که کار بازشماری و تفتیش آرا را تا تکمیل روند تفکیک و تصفیه آرای «تقلبی» معطل قرار دهد.

هم‌چنان فضل‌غنی حمقل، سخنگوی دسته انتخاباتی «صلح و عدالت» به ریاست گلبدین حکمتیار، می‌گوید که این دسته انتخاباتی نیز با بازشماری و تفتیش آرا مقاطعه کرده است. حقمل افزود تا زمانی که بیش از ۳۰۰ هزار رأی «تقلبی» باطل نشود، دسته انتخاباتی «صلح و عدالت» با بازشماری و تفتیش آرا موافقت نخواهد کرد. او شروع روند بازشماری و تفتیش آرا را خلاف تعهدات کمیسیون مستقل انتخابات خواند و هشدار داد که این کار باعث آسیب زدن به سلامت انتخابات خواهد شد.

عارف کیانی، سخنگوی دسته انتخاباتی «امنیت و عدالت» به ریاست رحمت‌الله نبیل نیز اعتراض این دسته انتخاباتی را نسبت به شروع بازشماری و تفتیش آرا اعلام کرد. کیانی نیز گفت که کمیسیون مستقل انتخابات با این کار باعث آسیب به سلامت انتخابات خواهد شد. او افزود که دسته انتخاباتی «امنیت و عدالت» مثل دیگر دسته‌های انتخاباتی خواستار تعلیق بازشماری و تفتیش آرا تا تکمیل کار تصفیه آرای بایومتریکی در سرور دیجیتالی کمیسیون مستقل انتخابات است.

کمیسیون مستقل انتخابات سقف آرای بایومتریک‌شده در انتخابات ششم میزان را ۱ میلیون و ۹۲۹ هزار و ۳۳۳ رأی اعلام کرده است. این کمیسیون به دنبال تصفیه این آرا توسط کمپنی درمالوگ، ۸۶ هزار و ۲۲۶ رأی را باطل اعلام کرد. به این ترتیب، ۱ میلیون و ۸۴۳ هزار و ۱۰۷ رأی دیجیتالی از دید کمیسیون مستقل انتخابات معتبر است.

اما دسته‌های انتخاباتی که نسبت به شروند روند بازشماری و تفتیش آرا اعتراض کرده‌اند، می‌گویند که هنوز کار تصفیه آرا تکمیل نشده است و نیاز است تا بیش از ۳۰۰ هزار رأی دیگر نیز باطل شود. آن‌ها از جمله خواستار ابطال ۱۳۷ هزار و ۶۳۰ رأی دیجیتالی است که قبلاً توسط کمپنی درمالوگ به دلیل وجود اطلاعات آن در دو دستگاه بایومتریک قرنطین شده بود. حدود ۷۰ هزار رأی دیگر که به ادعای این دسته‌های انتخاباتی دارای عکس‌های تکراری است، نیز باید باطل شود. آن‌ها هم‌چنان می‌گویند که ۱۰۲ تا ۱۱۲ هزار رأی دیجیتالی دیگر نیز به این دلیل باطل شود که پیش و پس از زمان رسمی انتخابات استفاده شده است.

این دسته‌های انتخاباتی هم‌چنان می‌گویند که پیش از شروع بازشماری و تفتیش آرا نیاز است تا سقف کلی آرایی که نیاز به بازشماری و تفتیش دارد، با تفکیک هر محل، مشخص شود. آن‌ها نگران هستند که در جریان بازشماری و تفتیش، این آرا کم و زیاد شود. تا هنوز کمیسیون مستقل انتخابات این سقف را تعیین و اعلام نکرده است.

یک موضوع جنجالی دیگر، انتقال آرای یک محل به محل دیگر است. دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی می‌گوید که مطابق تعهد کمپنی درمالوک، آرای انتقالی نیز از باید مشخص و باطل شود. به گفته این دسته انتخاباتی، درمالوک قبلاً تعهد کرده است که با استفاده از «جی پی اس» آرای انتقال‌یافته از یک محل به محل دیگر را شناسایی خواهد کرد. تا هنوز این موضوع هم روشن نشده است.

از جانب دیگر سرنوشت ۱۳۷ هزار و ۶۳۰ رأی دیجیتالی که قبلاً قرنطین شده بود، نیز تا هنوز روشن نیست. کمیسیون مستقل انتخابات هفته گذشته گفته بود که این موضوع با کمپنی درمالوک شریک شده و این کمیسیون از درمالوک خواستار توضیح در این باره شده است. به این ترتیب، بازشماری و تفتیش آرا در حالی آغاز شده است که جنجال‌های مرتبط به تصفیه آرای بایومتریکی یا دیجیتالی کماکان با قوت خود باقی است. 

اما دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» در واکنش به اعتراض این دسته‌های انتخاباتی خواستار تمکین این دسته‌ها به فیصله‌های کمیسیون مستقل انتخابات شده است. جاوید فیصل از سخنگویان دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» به ریاست محمداشرف غنی، می‌گوید که کمیسیون مستقل انتخابات یک نهاد مستقل است و باید به استقلالیت آن احترام گذاشته شود. او هم‌چنان از دسته‌های انتخاباتی که نسبت به روند بازشماری و تفتیش آرا معترض هستند، خواستار تمکین به فیصله‌های کمیسیون مستقل انتخابات شد. فیصل تأکید کرد که اگر چنانچه بنا بر هر بهانه‌ای از بازشماری و تفتیش آرا جلوگیری شود، این کار «خیانت ملی» تلقی خواهد شد. او گفت که به صلاح نیست زمان اعلام نتیجه انتخابات بر اساس فشارهای «بیرونی» بیش‌تر از این طولان شود.

کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده است که کار بسته‌بندی مواد ضروری برای بازشماری و تفتیش آرا و هم‌چنان اعزام هیأت به ۳۴ ولایت کشور را آغاز کرده است. طبق معلومات حبیب‌الرحمن ننگ، رییس دبیرخانه این کمیسیون، از این کار حدود ۳۰ نفر ناظر و مشاهد و همین‌طور رسانه‌های ملی و بین‌المللی نظارت دارند. ننگ در صحبت با خبرنگاران افزود که روند بازشماری و تفتیش آرا بر اساس قانون انتخابات، لوایح، طرز‌العمل‌ها و فیصله‌های مربوط و با شفافیت کامل دنبال می‌شود. او خاطرنشان ساخت که دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات متعهد است تا نتایج ابتدایی انتخابات در زودترین فرصت ممکن برای تصویب و اعلام، آماده کند. ننگ از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری خواستار همکاری با این روند شد.

نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری قرار بود به تاریخ ۲۷ ماه میزان اعلام شود. کمیسیون مستقل انتخابات اما به دلیل مشکلات «فنی» نتوانست در تاریخ مقرر نتایج ابتدایی را اعلام کند. این کمیسیون بعدتر ضمن معذرت‌خواهی گفت که نتایج ابتدایی انتخابات را در ۲۳ ماه عقرب و نتایج نهایی آن را در ۱۵ قوس اعلام خواهد کرد. به این ترتیب، تا زمان اعلام نتایج ابتدایی انتخابات تنها پنج روز فاصله است.

پیش از این بعضی از نهادهای ناظر بر انتخابات گفته‌اند که کمیسیون مستقل انتخابات قادر نیست تا مطابق تقویم جدید نیز نتیجه ابتدایی انتخابات را اعلام کند. اکنون که کار بازشماری آرا جنجالی شده است، احتمال نقض این تقویم نیز محتمل‌تر شده است. کمیسیون شکایات انتخاباتی روز پنج‌شنبه هفته گذشته گفته بود که نقض تقویم جدید برایش پذیرفتنی نخواهد بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن