صدای امریکا: روسیه برای بستن مکاتب دخترانه توسط طالبان بهانه ارایه ‌می‌کند

۸صبح، کابل: در حالی که نماینده‌گان بیش از ۲۰ دولت و سازمان بین‌المللی، سیاست‌های طالبان در مورد بسته نگه‌داشتن مکاتب و انکار حقوق اساسی دختران و زنان افغانستان را محکوم کرده‌اند، صدای امریکا روسیه را متهم کرده است که برای اقدام طالبان بهانه ارایه می‌کند.

بخش انگلیسی صدای امریکا گزارش داده است که در نشست سازمان ملل در مورد حقوق بشر در افغانستان که روز دوشنبه، ۱۲ سپتامبر، برگزار شده بود، حتا پاکستان، که ظاهراً خیرخواه طالبان است، در مورد محرومیت تحصیل دختران ابراز نگرانی کرده است.

یک نماینده روسیه با توجه به آن‌چه او پیشرفت‌های زنان در رژیم طالبان خوانده، در جریان نشست سازمان ملل گفته است: «ما تلاش‌های دولت جدید افغانستان برای تضمین حقوق زنان و دختران در زمینه ازدواج و ارث را می‌توانیم مثالی [از پیشرفت بدانیم].»

گفته می‌شود که هیچ نماینده‌ای از طالبان در این مراسم حضور نداشته است؛ زیرا سازمان ملل متحد رژیم طالبان را به‌عنوان حکومت قانونی به رسمیت نمی‌شناسد.

براساس گزارش، این دیپلمات روسی در ادامه گفته است که برخی از مکاتب به دلیل ناتوانی طالبان در ایجاد صنف‌های جداگانه برای دختران، بسته شده است.

وی ایالات‌ متحده و دیگر کشورهای کمک‌کننده غربی را به توقف کمک‌ها به افغانستان و اعمال تحریم‌ علیه طالبان متهم کرده و افزوده است که این تحریم‌ها بر بخش آموزش افغانستان نیز تأثیر نامطلوب گذاشته است.

نماینده روسیه با بیان این‌که بحران کنونی در افغانستان ریشه در گذشته دارد، گفته است: «ما از امریکا و انگلیس و ماهواره‌های آن‌ها می‌خواهیم که به جای درخواست‌های جدید از طالبان، به اجرای تعهدات خود در قبال درگیری‌های گذشته اقدام کنند.»

همزمان، یک نماینده چین در حالی که خواستار بازگشت دختران به مکاتب متوسطه در افغانستان شده، از انتقاد از سیاست طالبان اجتناب کرده است.

نماینده چین گفته است: «ما از کشورهای مربوطه می‌خواهیم به حاکمیت و تمامیت ارضی کشور احترام بگذارند و تحریم‌های یک‌جانبه را لغو کنند.»

گفتنی است که بیانیه روز دوشنبه نماینده روسیه در نشست سازمان ملل، قوی‌ترین بیانیه‌ای بوده که تاکنون یک مقام روسی در حمایت از طالبان ایراد کرده است.

این در حالی است که در ماه جون امسال، روسیه با صدور بیانیه از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد افغانستان موافقت کرد که در آن از طالبان خواسته شده بود تا اجازه بدهند دختران به مکتب برگردند.

دکمه بازگشت به بالا