دانشمندان از شیوع نوع جدید ویروس کرونا با مرگ‌ومیر زیاد و سرعت بالا هشدار می‌دهند

۸صبح، کابل: براساس گزارش رسانه‌های بین‌المللی، دانشمندان در شهر ووهان چین، جایی که ویروس کرونا برای اولین‌بار در سال ۲۰۱۹ کشف شد، از شیوع نوع جدیدی از ویروس کرونا به نام‌ «NeoCov»، هشدار داده‌اند.

این نوع جدید ویروس کرونا در کشور آفریقای جنوبی مشاهده شده است که میزان مرگ‌ومیر و سرعت انتقال بالایی دارد. 

به گفته محققان در دانشگاه ووهان و موسسه بیوفزیک اکادمی علوم چین، تنها یک جهش لازم است تا ویروس به سلول‌های انسانی نفوذ کند.

آژانس خبری اسپوتنیک گزارش داده است که نوع ویروس «NeoCov» جدید نیست و با ویروس «MERS-CoV» مرتبط است که در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۵ در کشورهای خاورمیانه کشف شد.

هم‌چنان این ویروس شبیه «SARS-CoV-2» است که سبب ایجاد ویروس کرونا در انسان می‌شود.

در حالی که ویروس «NeoCov» در یک جمعیت خفاش در کشور آفریقای جنوبی کشف شد و تنها در میان این حیوانات سرایت کرده است، اما مطالعات جدیدی که در ویب‌سایت «bioRxiv» نشر شده، کشف کرد که «NeoCov» و خویشاوند نزدیک آن «PDF-2180-CoV» می‌توانند انسان‌ها را آلوده کنند.

یکی از نگرانی‌های مهم دانشمندان سرعت انتشار سریع ویروس جدید می‌باشد. 

یافته‌های یک تحقیق نشان می‌دهد که ویروس جدید کرونا به دلیل اتصال متفاوت به گیرنده «ACE2» نسبت به پاتوژن ویروس کرونا خطرناک است.

در نتیجه، آنتی‌بادی‌ها و مولکول‌های پروتئینی که توسط افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی یا ایمن‌سازی شده تولید می‌شوند، نمی‌توانند در برابر آن محافظت کنند.

پیش از این، در پی شیوع ویروس کرونا، میلیون‌ها نفر در سراسر جهان جان‌های‌شان را از دست دادند. 

به‌ تازه‌گی در پی کشف گونه جدید ویروس کرنا به نام امیکرون در کشور آفریقای جنوبی، محدودیت‌های تازه‌ای برای مهار آن در برخی کشورها اجرایی شد.

دکمه بازگشت به بالا