خشونت‌ها در غزه ۴۰ کشته برجای گذاشت

پس از آن که حملات هوایی اسراییل در نوارغزه یک فرمانده ارشد شبه‌نظامیان را کشت، شبه‌نظامیان فلسطینی راکت‌هایی به سمت اورشلیم پرتاب کردند. اسراییل در پاسخ به‌حملات شبه‌نظامیان فلسطینی، ده‌ها تن را در غزه کشته و هزاران فلسطینی را برای یافتن پناهگاه به تکاپو انداخته است.

سی‌ان‌ان به نقل از مقامات اسراییلی گزارش داده است که شب یک‌شنبه، ۷ آگست، خالد منصور، یکی از رهبران عملیات جهاد اسلامی در جنوب غزه، در یک حمله هوایی به ساختمانی در رفح در نزدیکی مرز مصر کشته شد. اسراییل اعلام کرد که منصور مسوول تعدادی از “حملات تروریستی” علیه اسراییلی‌ها بوده است.

او دومین فرمانده جهاد اسلامی است که پس از تیسیر الجباری از روز جمعه به این‌سو کشته شده‌ است.

ارتش اسراییل می‌گوید که از روز جمعه به این‌سو ده‌ها مورد دیگر از جمله سایت‌های پرتاب موشک، تأسیسات تولید سلاح و تونلی که راه شبه‌نظامیان فلسطینی را برای نفوذ به اسراییل فراهم می‌ساخت، هدف قرار داده است.

ارتش اسراییل همچنان حملات خود را به کرانه باختری گسترش داده و حدود ۴۰ شبه‌نظامی مظنون جهاد اسلامی را در دو شب عملیات در سراسر این منطقه بازداشت کرده است.

به گفته مقامات اسراییلی، جهاد اسلامی که کوچکتر از دو گروه اصلی شبه‌نظامی در غزه است، از روز جمعه به این‌سو بیش از هفت‌صد موشک شلیک کرده است.

یک سخنگوی ارتش اسراییل به خبرنگاران گفته است که حدود ۲۰ درصد پرتاب‌ها در داخل غزه فرود آمده است.

این سخنگو افزوده است که سامانه پدافند هوایی گنبد آهنین که در برابر هرگونه آتشی که تهدیدی برای مردم یا ساختمان‌ها ارزیابی می‌شود آماده شده و موشک‌های شلیک شده به اورشلیم را ره‌گیری می‌کند. سپر دفاع موشکی گنبد آهنین در حال حاضر با موفقیت ۹۷ درصدی عمل کرده است.

براساس اطلاعات وزارت بهداشت فلسطین، دست کم ۴۳ فلسطینی در تشدید درگیری‌ها کشته شده‌اند که از آن جمله ۱۵ تن کودک بوده‌اند. جهاد اسلامی نیز به نوبه خود گفته است که تا پایان تشدید تنش‌ها اسامی شبه‌نظامیان کشته شده را اعلام نخواهد کرد.

این در حالی است که ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین که در کرانه باختری مستقر است و نفوذ بسیار محدودی بر وقایع غزه دارد، این عملیات نظامی اسراییل را به شدت محکوم کرده و خواستار واکنش شدید شورای امنیت سازمان ملل در مورد تشدید تنش‌ها شده است.

دکمه بازگشت به بالا