نقض تقویم دوم؛ نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری اعلان نشد

۸صبح، کابل: با آن که قرار بود مطابق به تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات در تقویم دوم، نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری امروز پنج‌شنبه ۲۳ عقرب اعلام شود، اما مسوولان در این کمیسیون تایید می‌کنند که اعلام نتایج انتخابات برای دومین بار با تاخیر روبه‌رو شده است. هنوز تاریخ جدیدی برای همه‌گانی‌ساختن نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری اعلام نشده است.

این دومین باری‌ست که اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری به تعویق می‌افتد. مطابق به تقویم انتخاباتی قرار بود نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ۲۷ میزان اعلام شود اما کمیسیون به خاطر “مشکلات فنی و دقت بیش‌تر” در شمارش آرا، ۲۳ عقرب را تاریخ جدید اعلان نتایج ابتدایی تعیین کرد. فرصتی که امروز به سر رسید و کمیسیون باز هم نتوانست که نتایج ابتدایی را اعلام کند.

تاخیر در اعلام نتابج ابتدایی پس از آن صورت گرفت که مسوولان در کمیسیون انتخابات گفتند که برخی از تکت‌های انتخاباتی مانع روند بازشماری آرا در حدود ۱۵ ولایت شده‌اند. به همین دلیل کمیسیون مستقل انتخابات روز گذشته روند بازشماری و تفتیش آرا را در ۳۴ ولایت کشور متوقف کرد.

قرار است پس از توقف این روند، رهبری کمیسیون انتخابات با اعضای تکت‌های انتخاباتی و جریان‌های سیاسی نشست‌های مشورتی را برگزار کنند و به راه‌حلی دست یابند. پیش از این تیم‌های انتخاباتی عبدالله عبدالله، گلبدین حکمتیار، رحمت‌الله نبیل و شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، روند بازشماری آرا را تحریم و آن را غیرقانونی دانسته بودند.

با همه‌ی این‌ها کمیسیون انتخابات هنوز تاریخ جدیدی برای اعلام نتایج ابتدایی مشخص نکرده است. انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ششم میزان برگزار شد.

کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی پیش از این از نقض دوباره تقویم انتخاباتی هشدار داده و گفته بود که تاخیر دوباره در اعلام نتایج برای این کمیسیون قابل پذیرش نخواهد بود.

دکمه بازگشت به بالا