نقض قوانین بین‌الملل بشردوستانه از سوی طالبان

احسان شایق

گروه طالبان در سال ۲۰۱۹ جنایات متعدد را بر مردم افغانستان روا داشته است. این جنایات به بخش‌های مختلف دولت آسیب رسانیده و باعث کندی تحول و ترقی در کشور شده است. افزایش تلفات غیرنظامیان، حمله بر تأسیسات عامه‌المنفعه، حمله بر مساجد و هدف قرار دادن علمای دینی، مراکز آموزشی، قطاع‌الطریقی و اخاذی از مردم عام در راه‌ها، تشویق و وادار نمودن دهقانان به کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر و وادار نمودن آن‌ها برای سهم گرفتن در جنگ علیه دولت و مانع قرار گرفتن در تحقق پروژه‌های اقتصادی کشور نمونه از جنایات این گروه در سال ۲۰۱۹ می‌باشد که در این نوشته به هر یک آن مختصراً می‌پردازیم.

۱- تلفات غیرنظامیان: سال ۲۰۱۹ سال مذاکرات صلح میان ایالات متحده امریکا و گروه طالبان بود. گروه طالبان با افزایش حملاتش در این سال مردم را سپر رسیدن به خواسته‌های خود قرار داد برای امتیازگیری، مردم را به خاک و خون کشاند. بر اساس گزارش‌های منتشر شده از وزارت داخله، گروه طالبان و سایر [شاخه‌های هم‌سانش] در سال ۲۰۱۹ در حملات انتحاری، گذاشتن ماین‌های کنار جاده‌ای و راه‌اندازی حمله‌های تهاجمی سبب شهید ساختن دو هزار و ۵۶۳ تن و زخمی ساختن پنج هزار و ۶۷۶ غیرنطامی شدند. افزون بر این، گزارش یوناما می‌رساند که عامل ۶۲ درصد تلفات غیرنظامیان، «مخالفان دولت» یعنی گروه‌های «طالبان» و «داعش» بوده‌اند. بر مبنای این گزارش در ۱۰ سال گذشته تلفات غیرنظامی از سوی گروه طالبان بالغ بر ۱۰۰ هزار تن کشته و زخمی می‌رسد. طالبان در هر سال به صد‌ها حمله انتحاری را در داخل شهرها در میان غیرنظامیان و به منظور زیر فشار قرار دادن دولت اجرا می‌کنند که صدها افغان در این حملات جان‌های‌شان را از دست می‌دهند و یا معیوب می‌شوند. ماین‌های کنار جاده‌ای، حملات تهاجمی و سنگر قرار دادن منازل مسکونی غیرنظامیان در مقابل دولت، نیز سبب افزایش تلفات غیرنظامیان از سوی گروه طالبان است که به عنوان شیوه‌های جنگی‌اش مورد استفاده قرار می‌دهد.

۲- حمله بر تأسیسات عامه‌المنفعه: گروه طالبان در چند سال اخیر بیش‌تر به جنگ‌های چریکی رو آورده است؛ در حالی که تأسیسات عام‌المنفعه ملکیت واقعی مردم بوده و از آن‌ها در خدمت مردم استفاده می‌شود، از طرف دیگر تخریب تأسیسات عام‌المنفعه خلاف کنوانسیون‌های جنگی منعقده سازمان ملل متحد و قواعد حاکم بر حقوق بین‌الملل است؛ گذشته از این موارد، برای بقا و ترقی افغانستان، حفظ تأسیسات عام‌المنفعه امر ضروری است. تخریب این تأسیسات خلاف اصول اسلامی بوده و ضمناً برای بازسازی آن نیاز به سرمایه‌ی هنگفت است که افغانستان به عنوان یک کشور فقیر توان بازسازی دوباره آن را ندارد، متأسفانه در سال ۲۰۱۹ ما شاهد تخریب ده‌ها ملکیت عام‌المنفعه از قبیل پل، پلچک، سرک، مکتب، مسجد، منازل و تاسیسات دولتی مربوط به دولت بوده‌ایم که از سوی طالبان ویران شده‌اند.

۳- حمله بر مساجد و علمای دینی: طالبان بر خلاف آن‌چه که ادعا می‌کنند که برای اسلام مبارزه می‌کنند همواره سبب شده‌اند که از اسلام چهره خشونت‌آمیز را به نمایش بگذارند. یکی از چهره‌های واقعی و غیر اسلامی گروه طالبان حمله بر عبادت‌گاه‌های مردم و علمای دینی بوده است. چنان‌که به شهادت رسانیدن مولوی عبدالبصیر حقانی معاون شورای علمای شهر کابل، مولوی سمیع‌الله ریحان و حمله بر مسجدی در ننگرهار که سبب شهید و زخمی شدن ۱۷۰ غیرنظامی گردید نمونه‌ای از جنایات این گروه در سال ۲۰۱۹ علیه عبادتگاه‌ها و علمای دینی است.

۴-ایجاد چک‌پاینت‌ها و اخاذی: طالبان در طول سال ۲۰۱۹ به مثل سال‌های دیگر در شاهراه‌ها به ایجاد چک‌پاینت‌ها دست زدند و از مردم افغانستان اخاذی کردند. این اخاذی‌ها از پول نقد مردم شروع تا زیوراتی که در سر و صورت زنان‌شان وجود داشت و تا ربودن بعضی‌های‌شان با خود و زندانی نمودن آن‌ها تا زمان به دست آوردن پول انجامیده است. اخاذی گروه طالبان از مردم عام در سال به ده‌ها میلیون دالر بالغ می‌شود که خلاف قانون و اصول اسلامی از مردم اخذ می‌گردد و مردم به واسطه آن رنجانده می‌شوند.

۵- کشت و تولید مواد مخدر و وادار نمودن مردم به جنگ علیه دولت: یکی از شیوه‌هایی را که طالبان برای بقای جنایات‌شان در چندین سال گذشته روی دست دارند کشت تریاک، تولید و قاچاق مواد مخدر و وادار نمودن مردم به جنگ علیه دولت است. افغانستان همین اکنون بزرگ‌ترین تولیدکننده تریاک در جهان است و همین گونه قاچاق‌بران قدرت‌مند به قاچاق آن می‌پردازند که زیر سایه قدرت طالبان زنده‌گی می‌کنند. طالبان از راه تولید و قاچاق مواد مخدر سالانه صد‌ها میلیون دالر به دست می‌آورَند و آن را در حملات انتحاری و تهاجمی علیه مردم افغانستان برای منفعت باداران خود به کار می‌برند. در کنار قاچاق مواد مخدر طالبان مردم را که زیر سایه حاکمیت این گروه زنده‌گی می‌کنند در کنار کشت مواد مخدر وادار می‌نمایند تا برای حفظ و بقای خانواده‌های شان در صفوف این‌ها علیه دولت بجنگند کاری که جنایت علیه بشریت خوانده می‌شود.

۶- سد شدن بر تحقق پروژه‌های اقتصادی کشور: افغانستان یکی از کشورهای است که وابستگی شدید به کمک‌های بین‌المللی دارد و این کشور در چند سال گذشته در تلاش است تا با تحقق پروژه‌های بزرگ اقتصادی از سطح این وابسته‌گی‌هایش بکاهد. اما گروه مسلح طالبان برای این که توانسته باشد به خواسته‌اش برسد، مانع بزرگ به تحقق این پروژه‌های اقتصادی است. این گروه به حملات خود بر پروژه‌های زیر بنایی انکشاف و تجارت بین‌المللی در کشور باعث بطی ساختن این پروژه‌ها شده است، که توقف پروژه تاپی از لحاظ امنیتی نمونه آن است. دولت افغانستان در یک دهه گذشته تلاش داشته است تا فرصت‌های اقتصادی را در تعداد از عرصه‌های اقتصاد ملی وسعت دهد، اما تعهد کاذبانه طالبان به مردم افغانستان و فعالیت‌های ویران‌گر آن‌ها به طور دوام‌دار باعث کاهش بزرگی در رشد اقتصادی کشور می‌شود. برای مقابله با این اثرگذاری‌های شیطانی، حکومت افغانستان تلاش دارد تا امنیت پروژه‌های انکشافی و زیربنایی را در کشور تامین کند و میل دارد که برای تقویت مشارکت‌های تجارتی به کشورهای همسایه مشخص رو آورد، اما طالبان به دستور قدرت‌های خارجی و برای تحقق منافع آن‌ها، مانع و سد برای تحقق این پروژه‌های اقتصادی کشور می‌شوند.

در کل جنایات طالبان در سال ۲۰۱۹ بالغ به صد‌ها نوع است و به شدت به مردم افغانستان آسیب رسانیده است که تعدادی از آن‌ها منافی قوانین بین‌المللی بشردوستانه بوده و جنایت علیه بشریت خوانده می‌شود.

اذعان باید کرد که ضمیر و وجدان انسانی هرگز هم‌چو اعمال را قبول نمی‌کند لهذا بر همه مسلمانان افغانستان به حیث وجیبه دینی و اسلامی، فرض خواهد بود تا هم‌چو اعمال را تقبیح و نکوهش کنند و با ادای رسالت اسلامی، دینی و وطنی، مردم و کشورشان را از این وحشت و دهشت توسط افراد خداناترس و منحرف تحت نام دین و اسلام که در حقیقت به خاطر بدنامی اسلام صورت می‌گیرد، نجات دهند تا باشد که رضای خداوند را حاصل کنند، لذا تلاش باید کرد که با دولت یک‌جا در تضعیف دشمنان ملت افغانستان بکوشیم و آینده درخشان را از آن خودمان بسازیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن