خبرنگار باسابقه آسوشیتدپرس: تماشای فرسایش آرام امید مردم افغانستان بسیار دردناک است

۸صبح، کابل: واشنگتن‌پست گزارشی در مورد ۳۵ سال فعالیت کتی کانون، خبرنگار آسوشیتدپرس در افغانستان نشر کرده است. او در بخشی از مصاحبه‌اش با واشنگتن‌پست گفته است که تماشای فرسایش امید مردم مهربان افغانستان بسیار دردناک است.

گزارش فعالیت این خبرنگار در افغانستان در ۳ دهه گذشته روز یک‌شنبه، ۱۲ سرطان، نشر شد.

او در مصاحبه‌اش گفته است: «من همیشه شگفت‌زده بودم که چگونه افغان‌ها سرسختانه در برابر تمام چالش‌ها امیدوار بودند.»

کتی کانون نخستین بار در سال ۱۹۸۶ و در جریان جنگ سرد وارد افغانستان شد.

کتی گفته است که در آن زمان دانشگاه نبراسکا یک برنامه درسی ضدکمونیستی به میلیون‌ها پناه‌جوی افغان در اردوگاه‌های پاکستان ایجاد کرد.

او گفته است که سوالات ریاضی در این برنامه درسی این گونه بود: «اگر ۱۰ کمونیست بودند و شما ۵ نفر را می‌کشتید، چند نفر باقی می‌ماند؟»

کانون گفته است که پس از شکست شوروی مجاهدین سلاح‌های خود را به سمت یکدیگر نشانه رفتند.

او روایتی از جنگ‌ کابل را بازگو کرده و گفته است که یک‌ روز خودش ۲۰۰ موشک را که از نقاط مختلف شهر کابل شلیک‌ می‌شد، شمرده است.

به گفته کتی، در زمان جنگ‌های داخلی دست‌کم ۵۰ هزار تن کشته شدند و او‌ دختر پنج‌ساله‌ای را دیده است که با اصابت راکت از بین رفت. او افزوده است: «با وجود هرج‌ومرج آن زمان، افغان‌ها هنوز امید داشتند.»

او‌ همچنان روایتی از دوران‌ طالبان در دهه نود، توافق بن و‌ حکومت‌های بعدی دارد.

در همین حال، این خبرنگار گفته است که خروج مخفیانه اشرف غنی سرانجام طالبان را با محدودیت‌های‌شان بازگرداند.

او تصریح کرده است: «اکنون آینده در افغانستان نامشخص‌تر است. ده‌ها نفر بیرون از بانک‌ها صف می‌کشند تا پول خود را بیرون بیاورند. بیمارستان‌ها کمبود دوا دارند. افغان‌ها با این واقعیت روبه‌رو شده‌اند که تمام دنیا در سال ۲۰۰۱ به کشورشان آمدند و میلیاردها دالر خرج کردند.»

کتی کانون گفته که بار دیگر به افغانستان باز خواهد گشت.

اظهارات این خبرنگار سابقه‌دار در امور افغانستان در حالی مطرح می‌شود که مردم پس از تسلط طالبان با فقر مضاعف و محدودیت‌های شدید روبه‌رو هستند.

دکمه بازگشت به بالا