دولت و اپوزیسیون ونزویلا برای مذاکره مستقیم اعلام آماده‌گی کردند

مذاکرات پیرامون یافتن راه‌حلی برای بحران سیاسی ونزویلا قرار است هفته آینده مجدداً آغاز شود. این خبر از سوی محافل آگاه به امور سیاسی ونزویلا به اطلاع رسانه‌ها رسیده است.

دویچه‌وله در گزارشی اعلام کرد که تا کنون، نماینده‌گان نیکلاس مادورو، رییس جمهور ونزویلا و خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون این کشور، دو بار پشت میز مذاکره نشسته‌اند. تلاش‌های دیپلماتیکی که تا کنون سود و ثمری در پی نداشته است.

ناروی که نقش میانجی‌گری در بحران سیاسی و جنگ قدرت در ونزویلا را برعهده گرفته است، قرار است به زودی مکانی را برای برگزاری دور سوم این گفت‌وگوها تعیین کند.

امکان از سرگیری مذاکرات زمانی فراهم شد که دولت ونزویلا خبر آزادی و استرداد ۵۹ شهروند کلمبیایی را اعلام کرد.

سازمان‌های مدافع حقوق بشر بارها از بازداشت خودسرانه این افراد توسط دولت ونزویلا انتقاد کرده بودند. این شهروندان کلمبیایی از سال ۲۰۱۶ تا کنون در ونزویلا زندانی شده بودند.

سازمان ملل متحد از این اقدام دولت ونزویلا استقبال کرده است. این در حالی است که میشل باشله، کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل چند روز پیش از آن به کاراکاس سفر کرده و از دولت ونزویلا خواسته بود که در راستای آزادی این افراد اقدام کند.

کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفته است: «این نشانه مثبتی است که حکایت از تلاش دولت ونزویلا برای پای‌بندی به الزام‌های حقوق بشری دارد. ما هم‌چنان منتظر آزادی بیش‌تر زندانیان در روزهای آتی هستیم.»

نیکلاس مادورو گفته است که انجام مذاکرات و گفت‌وگو با اپوزیسیون یگانه راهی است که می‌تواند در حل مشکلات ونزویلا موثر واقع شود. او روز پنج‌شنبه ششم سرطان (۲۷ جون) گفته بود: «من خواستار ادامه گفت‌وگو هستم و این گفت‌وگوها ادامه خواهد یافت.»

خوان گوایدو نیز با انتشار یک پست توییتری روز جمعه ۲۸ جون گفته بود که او برای مذاکره با رهبران ملی و بین‌المللی از حمایت و پشتیبانی متحدان خود برخوردار است.

لازم به یادآوری است که هم مادورو و هم گوایدو، احتمال دست‌یابی سریع به راه‌حلی برای بحران ونزویلا را در شرایط کنونی زیاد ارزیابی نمی‌کنند.

گوایدو هم‌چنان بر برگزاری انتخابات پیش از موعد ریاست جمهوری در ونزویلا اصرار دارد. این در حالی است که مادورو با انجام چنین انتخاباتی در شرایط کنونی مخالف است.

بحران عمیق اقتصادی به بحران سیاسی ونزویلا و جنگ قدرت در این کشور دامن زده است. فقر و بیکاری باعث آن شده است که ده درصد از جمعیت این کشور ناگزیر به ترک زادگاه خود بشوند.

سازمان کشورهای امریکایی روز جمعه هشدار داد که در صورت تداوم این وضعیت نابسامان شمار آواره‌گان ونزویلایی تا پایان سال ۲۰۲۰ می‌تواند دو برابر شده و به هشت میلیون نفر برسد.

دکمه بازگشت به بالا