رییس سازمان سیا: اسامه به عنصر غیرموثر بدل شده است

رییس سازمان استخباراتی امریکا، سیا، از افزایش شمار شهروندان غربی برای آموزش های تروریستی که عازم مناطق قبایلی پاکستان می گردند، هشدار داده است.
در یک نشست استثنایی در شورای اتلانتیک، یکی از نهادهای تحقیقاتی امریکا، جنرال مایکل هایدن هم چنان گفته است که القاعده در شمال افریقا، شرق افریقا به ویژه سومالی و یمن در حال قوت گرفتن است.
او گفته است: «تمام تهدیدهایی که متوجه غرب است، در واقع در مناطق مرزی پاکستان متمرکز شده اند».
جنرال هایدن، شبکه اسامه بن لادن را « دشمن مصمم و غیر قابل سازش» خواند. او گفت که بن لادن در مناطق قبایلی پاکستان- افغانستان مخفی شده است و بیشتر وقت خود را صرف تامین امنیت خود می نماید که به همین جهت شخص وی به یک عنصر غیر موثر بدل شده است.
گمان می رود وظایف جنرال مایکل هایدن و رییس وی، مایک مک کونیل که مسوولیت تمام بخش های سازمان سیا را در سراسر جهان به عهده دارد، با ورود باراک اوباما به کاخ سفید به پایان برسد. زیرا اوباما فکر می کند که آنها سازمان استخباراتی امریکا را با شکنجه جنگجویان القاعده، انتقال زندانیان به صورت غیرقانونی از سرحدات بین المللی و نگاهداری آنها در بازداشتگاه‌هایی در دیگر کشورها، بدنام کرده اند.
با این حال آقای هایدن، جنگ علیه القاعده را موفقیت آمیز خوانده و گفته است که شمار اعضای این سازمان در عراق، عربستان سعودی، فلیپین و اندونیزیا کم شده است ولی در شرق و شمال افریقا و یمن این شبکه در حال قوت گیری است.
جنرال هایدن هم چنان گفته است که یکی دیگر از نگرانی ها این است که جنگجویان عرب القاعده با شورشیان پشتون در مناطق پاکستان امتزاج پیدا کرده اند. با این حال او بیان داشته است که ارتش پاکستان به صورت فعالانه برعلیه آنها می رزمد.

دکمه بازگشت به بالا