اوزبیکستان و ترکمنستان روی داشتن هماهنگی مشترک در مسایل مربوط به افغانستان توافق کردند

۸صبح، کابل: رسانه‌های ترکمنستانی به نقل از وزارت خارجه این کشور گفته‌اند که آن کشور پس از این با اوزبیکستان، برای کمک به افغانستان و دست‌یابی به صلح در این کشور، به گونه هماهنگ عمل خواهند کرد.

رسانه‌‌های ترکمنستانی روز سه‌شنبه،  ۲۸جدی، گزارش داده‌اند که ترکمنستان و اوزبیکستان به کمک‌های اقتصادی و بشردوستانه‌شان با افغانستان ادامه می‌دهند.

طرف‌ها در نشست تاشکند که به ریاست بردنیاز میاتیف، معاون وزیر امور خارجه ترکمنستان و ولادیمیر نوروف، معاون وزیر امور خارجه اوزبیکستان برگزار شده بود، روی این موضوع بحث کرده‌اند.

به نقل از رسانه‌های ترکمنستانی، دو کشوربا اشاره به تجربه مثبت تعامل‌شان در چارچوب سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای، به‌ویژه سازمان ملل متحد و بخش‌های ساختاری آن، بر تعهدشان به جست‌وجوی سازوکارهای چندجانبه مؤثر برای حفظ ثبات منطقه‌ای و جهانی، رشد و توسعه اقتصادی تأکید کرده‌اند.

اوزبیکستان و ترکمنستان از کشورهای آسیایی میانه هستند که در جریان دو دهه گذشته روابط خوب سیاسی و اقتصادی با افغانستان داشته‌اند.

امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه، حکومت سرپرست طالبان نیز پس از درگیری مرزی میان مرزبانان ترکمنستانی و نیروهای طالبان، به ترکمنستان سفر کرده بود و در مورد روابط اقتصادی و سرمایه‌گذاری با مقامات این کشور گفت‌وگو کرده است.

دکمه بازگشت به بالا