دادخواهی کاربران برای مهاجرانی که در ایران سوختند: کمی آب بیار که سوختم

۸صبح، کابل: شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی افغانستان با راه‌اندازی کارزاری در شبکه‌های اجتماعی از جمله توییتر برای مهاجران افغان که در حادثه سوختن موتر حامل‌شان در ایران کشته شدند، دادخواهی کرده‌اند.

یک موتر حامل مهاجران افغانستان روز چهارشنبه هفته گذشته در یزد ایران گفته می‌شود در پی شلیک پولیس ایران آتش‌ گرفته است. وزارت خارجه گفته است که در این رویداد سه نفر از مهاجران افغانستان کشته، چهار نفر زخمی و شماری نیز ناپدید شده‌اند. این موتر حامل سیزده مهاجر افغان بوده است.

از روز گذشته به این سو شماری از کاربران رسانه‌های شبکه‌های اجتماعی با راه‌اندازی کارزاری برای قربانیان این حادثه دادخواهی کرده‌اند. کاربران هشتگ «#کمی_آب_بیار_که_سوختم» و «#afghanlivesmatter» را در توییتر با ویدیویی که از صحنه آتش‌گرفتن موتر مهاجران افغان گرفته شده است، نشر و بازنشر می‌کنند.

در این ویدیو اجساد سوخته سه شهروند افغانستان دیده می‌شود. کمی آن‌سوتر پسر جوانی که آثار سوخته‌گی در او واضح است، از یک شهروند ایرانی که در حال فلم‌برداری از اجساد سوخته است، آب طلب می‌کند. هم‌چنان صدایی با لهجه یزدی ایرانی شنیده می‌شود که می‌گوید: «گشت دنبالش بود،‌ تیر‌اندازی کرد و رفت.»

مشابه این دو هشتگ را تظاهرات‌کننده‌گان ضد نژادپرستی در امریکا به عنوان شعار به کار برده‌اند. شعار تظاهرات‌کننده امریکایی «نمی‌توانم نفس بکشم» و «زنده‌گی سیاه‌پوستان» مهم است، می‌باشد. این شعار از حرف‌های جورج فلوید در زمان قتلش توسط پولیس گرفته شده است.
مقام‌های ایرانی و رسانه‌های این کشور به صورت گسترده به تظاهرات امریکا و شعارهایی که در آن به کار گرفته شده است، پرداخته‌اند.

با این حال، کاربران شبکه‌های اجتماعی افغانستان با برچسب حساب توییتری رهبر مذهبی و وزیر خارجه ایران، گفته‌اند که زنده‌گی افغان‌ها مهم است. این کاربران هم‌چنان به صورت گسترده «#کمی_آب_بیار_که_سوختم» را به کار برده‌اند. چنان‌که در حال حاضر این دو هشتگ به یک ترند مسلط در توییتر تبدیل شده است.

جالب این است که با جست‌وجوی این هشتگ در توییتر، حساب توییتری جواد ظریف نمایان می‌شود.

برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی افغانستان گفته‌اند که «جورج فلوید» مردی که از سوی پولیس امریکا کشته شد و مکرر صدا می‌کرد نمی‌توانم نفس بکشم، در موتری در یزد ایران سوخته‌ است. برخی نیز گفته‌اند که سیاه‌پوستان ایران افغان‌ها هستند.

چندی پیش نیز شماری از مهاجران افغان که به ایران می‌رفتند، در دهانه ذوالفقار در ولایت هرات و در مرز ایران در آب غرق شدند. گفته شده است که مرزبانان ایرانی مهاجران افغان را وادار به انداختن خود به رودخانه‌ی هری‌رود کرده‌اند. ایران هر نوع دست داشتن در این رویداد را رد کرده است. چندین هیأت حقیقت‌یاب نیز برای بررسی این رویداد تشکیل شده است، اما نتایج نهایی بررسی‌ها و اقدامات افغانستان هنوز فاش نشده است.

وزارت خارجه در تازه‌ترین اعلامیه‌ای گفته است که حادثه موترسوزی مهاجران افغان را بررسی کرده است و غفور لیوال، سفیر افغانستان در تهران، برای بررسی بیش‌تر این رویداد به شهر یزد رسیده است.

در اعلامیه وزارت خارجه آمده است: «احمد ترحمی بهابادی، معاون سیاسی ولایت یزد، ضمن تایید گزارش‌ها درباره شلیک ماموران نیروی انتظامی (پولیس) ایران به موتر حامل اتباع افغانستان، اعلام کرد که این موتر به دلیل سرعت بالا و برخورد شدید با گاردریل کنار جاده آتش گرفته است.»

با این حال، وزارت خارجه کشور گفته است که سفیر افغانستان در تهران به یزد رفته تا رویداد روز چهارشنبه را از نزدیک دنبال کند. این وزارت گفته است که سفیر افغانستان هم‌چنان دلایل فیر کردن نیروهای انتظامی ایران به موتر حامل شهروندان افغانستان و چگونه‌گی اجرای عدالت بر عاملان این حادثه را بررسی و نتایج آن را به کابل می‌فرستد.

وزارت خارجه گفته است که با درنظرداشت این بررسی‌ها، اقدامات و تدابیر بعدی را روی دست خواهد گرفت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن