استفاده از تابلیت «کا» برای کار بیش‌تر

عبدالاحمد حسینی

ساعت ۱۰ قبل از ظهر در دواخانه‌ی یکی از دوستان دوران دانشگاهی‌ام نشسته بودم. در همین حال زن جوانی با قد میانه با وضعیت آشفته وارد دواخانه شد. از وضعیتش معلوم بود که حالی مناسب ندارد. با صدای لرزان از دوا فروش سراغ تابلیتی را گرفت و التماس‌کنان گفت: «لطفاً تابلیت «کا» بدهید که سوختم.» بارها در مورد این تابلیت شنیده بودم و می‌دانستم این تابلیت نشئه‌آور است و اکثراً افرادی که دچار تشویش‌های روحی‌اند از آن استفاده می‌کنند.

دوا فروش که حق فروش آن را نداشت، به متقاضی جواب منفی داد. او به در‌خواستش پافشاری می‌کرد و می‎گفت اگر از این تابلیت استفاده نکند خواهد مرد. با وضعیتی که این بانو داشت، موجی از نگرانی را می‌شد از وجودش درک کرد. از او علت استفاده از این تابلیت نشئه‌آور را جویا شدم. او گفت که بیش از ۱۰ سال است که از این دارو استفاده می‌کند. او که خودش را فریبا معرفی کرد گفت که ۳۳ سال دارد و صاحب دو فرزند است.

فریبا از چگونه‌گی‌ معتاد شدنش به تابلیت «کا» می‌گوید که سال‌ها قبل، شوهرش او را به این تابلیت معتاد ساخته است. او می‌گوید که سال‌ها قبل یک دکان آرایش‌گری در شهر کابل داشته است. روزانه در دکان آرایش‌گری کار می‌کرده، اما شبانه شوهرش را در کارگاه خیاطی کمک می‌کرده است. او که یک روز خسته و مانده از محل کارش به خانه می‌آید، شوهرش برای این‌که او درد و خسته‌گی را احساس نکند به او تابلیت «کا» می‌دهد. او که فکر می‌کرده است تنها تابلیت ضد درد است، آن را استفاده می‌کند.

این آخر راه نبوده است، شوهرش برای این‌که کار بیش‌تر از او بکشد و در کارگاه خیاطی احساس بی‌خوابی و خسته‌گی نکند، همه روزه برای او تابلیت «کا» می‌دهد. فریبا چنین می‌گوید: «هر روز که از این تابلیت لعنتی استفاده می‌کردم، احساس نشاط بریم به وجود می‌آمد و من هرگز احساس خسته‌گی نمی‌کردم.» او با ندامت ادامه می‌دهد که کاش هرگز از چنین تابلیت استفاده نمی‌کرد و اکنون با این مشکلات دچار نمی‌شد.

این خانم که بدنش از درد می‌لرزید با ضعفی در صدایش گفت «چند روزی است که از این تابلیت استفاده نکرده‌ام، تمام بدنم سوزنک می‌زند.» این زن، با درد و حسرت می‌گوید که بدون استفاده از این تابلیت زنده‌گی برایش سخت و دشوار است. او بارها سعی کرده است که خود را از چنگ این تابلیت نجات دهد، اما موفق نشده است.

فریبا شاید تنها کسی نباشد که از این تابلیت روان‌گردان استفاده می‌کند. هم‌مانند فریبا هزاران تن از دختران و پسران از این تابلیت برای فراموش کردن غم‌ها و دردهای‌شان استفاده می‌کنند. این تابلیت «توهم‌زا» که به نام‌های «اکستاسی و اکستازی» نیز مشهور است، به دلیل ایجاد احساس نشاط و خوشی کاذب، بیش‌ترین مصرف‌کننده را در میان جوانان و نوجوانان دارد. به گفته برخی از دوافروشان، شمار زیادی از دختران و پسران از این دارو به شکل گسترده استفاده می‌کنند.

غلام‌عباس شیرزاد یک تن از دوافروشان شهر کابل است. او در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که اکثر مراجعه‌کننده‌گانش را دختران و زنان تشکیل می‌دهند. به گفته او روزانه در حدود ۳ الی ۶ نفر برای به دست آوردن تابلیت «ک» به دواخانه‌اش مراجعه می‌کنند.

تابلیت «کا»، از جمله مواد مخدر محسوب می‌شود و فروش آن بدون جواز داکتر معالج ممنوع است. اما این ماده به اشکال مختلف مانند تابلیت، پودر استنشاقی و کپسول، در بازارهای شهر کابل به آسانی قابل دسترس است. این دارو با وجود  این‌که به صورت قانونی خرید و فروش آن منع است اما در افغانستان به شکل وافر قابل دسترس است.

در همین حال وزارت صحت عامه از فروش این تابلیت به جوانان و نوجوانان هشدار می‌دهد. وحید الله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که  فروش تابلیت «کا» غیرقانونی و در هیچ شرایطی مجوز ندارد. او تأکید کرد که با قانون گریزان و فروشنده‌گان این دارو برخورد قانونی خواهد شد. آقای مایار افزود که این تابلیت از جمله داروهای غیر مجاز است و دوا فروشان نمی‌توانند آن را به مراجعه کننده‌‌گان بفروشند.

تابلیت «کا» سلول‌های مغز را تخریب می‌کند

شماری از داکتران معتقد اند که استفاده از تابلیت «کا» سبب تخریب حجرات مغز می‌شود. آنان هشدار می‌دهند که استفاده بیش از حد این دارو ممکن است منجر به مرگ شخص شود.

داکتر روح‌الله رحیمی، متخصص امراض داخله، استفاده این دارویی توهم‌زا را زیان‌بار توصیف کرد. او در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که استفاده از این دارو بر سلول‌های مغزی آسیب می‌رساند که بعضاً منجر به مرگ شخص استفاده‌کننده خواهد شد. او دلیل استفاده از این تابلیت را دست‌یابی به خوشی‌های کاذب می‌داند. او می‌گوید: «استفاده این تابلیت فشار خون را بلند می‌برد و ضربان قلب را به سرعت می‌بخشد. در نتیجه شخص احساس نشاط می‌کند، خسته‌گی را نمی‌فهمد و خواب آلوده‌گی را از بین می‌برد.»

آقای رحیمی افزود که استفاده‌کننده‌گان این دارو از عواقب خطرات آن آگاه نیستند و نمی‌دانند که با چه سرنوشت دچار خواهند شد. استفاده بیش از حد این تابلیت ارگان‌های بدن را از کار می‌اندازد و در نتیجه منجر به مرگ شخص خواهد شد.

گفتنی است که تابلیت «کا» برای اولین بار در سال  ۱۹۱۴ توسط شرکت داروسازی «مرک» در آلمان ساخته شد و به عنوان دوای ضد اشتها و لاغری به ثبت رسید. این دارو در آن زمان به بازار عرضه نشد و مورد استفاده قرار نگرفت. اما در سال ۱۹۷۰ میلادی این دارو برای درمان اختلالات روانی و عاطفی توسط پزشکان معرفی شد و در دست‌رس متقاضیان قرار گرفت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن