امریکا: به دنبال یافتن راه‌های خلاقانه برای تزریق پول نقد به اقتصاد افغانستان هستیم

۸صبح، کابل: سخنگوی وزارت خارجه امریکا می‌گوید که کشورش با نهادهای مختلف از جمله سازمان ملل متحد و برنامه توسعه این سازمان کار می‌کند تا در کنار کمک‌های بشردوستانه، پول نقد را نیز به اقتصاد افغانستان تزریق کند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا، روز دوشنبه، بیست‌ونهم قوس، در یک نشست خبری گفت که امریکا تلاش می‌کند تا راه‌های خلاقانه‌ای را برای کمک به مردم افغانستان پیدا کند.

در این نشست خبری، خبرنگاران با توجه به تأکیداتی که توسط اعضای کنگره ایالات متحده و نهادهای امدادرسان برای ارائه کمک به مردم افغانستان از سوی واشنگتن شده است، از سخنگوی وزارت خارجه امریکا در مورد اقدامات احتمالی پرسیدند.

ند پرایس هرچند گفت که امریکا اذعان دارد که افغانستان در حال حاضر با بحران انسانی روبه‌رو است، اما تأکید کرد که این وضعیت پیش از خروج امریکا نیز وجود داشت، اما اخیراً حادتر شده است. او خشک‌سالی مداوم و جنگ‌های متوالی را از عوامل این وضعیت توصیف کرد.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا کشورش را از بزرگ‌ترین ارائه‌کننده کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان خواند، اما تأکید کرد که ایالات متحده به تنهایی قادر نیست که از بحران انسانی در این کشور جلوگیری کند. او خاطرنشان کرد که باید همه کشورها و به خصوص کشورهای نزدیک و منطقه به افغانستان کمک کند، اما از کشور خاصی نام نبرد.

ند پرایس هم‌چنین به مجوزهای عمومی که از سوی وزارت خزانه‌داری امریکا برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان صادر شده است، نیز اشاره کرد و افزود که کشورش از کمک به افغانستان حمایت می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا در مورد برنامه تخلیه از افغانستان نیز گفت که هیچ ضرب‌الاجلی برای پایان آن وجود ندارد و امریکا شهروندان، متحدانش و افراد آسیب‌پذیر را از افغانستان خارج می‌کند.

در این نشست خبری در مورد دارایی‌های بانک مرکزی که در امریکا مسدود شده است، سخنی گفته نشد. طالبان و برخی از کشورها خواستار آزادی این داریی‌ها شده‌اند.

نهادهای امدادرسان بسیاری از وقوع فاجعه انسانی در زمستان پیش‌رو در کشور هشدار داده‌اند. طبق گزارش‌های نهادهای مسوول، بیش از نیمی از مردم افغانستان با کمبود غذا مواجه هستند.

دکمه بازگشت به بالا