سربازان امریکایی تا پنج سال دیگر افغانستان را ترک می‌کنند

۸صبح، کابل: بر اساس یک طرح تازه وزارت دفاع امریکا یا پنتاگون قرار است که تمام سربازان امریکایی در مدت ۳ تا پنج سال آینده از افغانستان بیرون شوند.

روزنامه نیویارک تایمز گزارش کرده است که طرح خروج تمام نیروهای امریکایی از افغانستان، از سوی پنتاگون تهیه شده است. طبق این گزارش، طرح خروج نیرو‌های امریکایی از افغانستان، با نماینده‌های گروه طالبان شریک شده است.

بر اساس این طرح، وزارت دفاع امریکا در نظر دارد تا در ظرف چند ماه آینده شمار سربازان امریکایی مستقر در افغانستان را به نصف کاهش بدهد. هم‌چنان مطابق این طرح سایر نیرو‌های بین‌المللی نیز هم‌زمان با نیرو‌های امریکایی، افغانستان را ترک می‌کنند.

امریکا در حال حاضر حدود ۱۴ هزار سرباز در افغانستان دارد که بیشتر نقش مشوره‌‌دهی، آموزش‌دهی به نیروهای امنیتی و دفاعی افغان را به عهده دارند. در کنار این نیرو‌های امریکایی، در بعضی از عملیات‌ها برای سرکوب هراس‌افگنان هم مشارکت دارند. پیشتر نیز گزارش شده بود که دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا به وزارت دفاع این کشور دستور خروج حدود ۷ هزار از این نیروها را داده است.

در طرح تازه‌ و پیشنهادی وزارت دفاع امریکا هم‌چنان گفته شده است که ماموریت آموزشی و مشوره‌دهی نیروهای امریکایی به سربازان آسترالیایی و اروپایی سپرده خواهد شد و نیروهایی امریکایی روی اجرای عملیات‌ها بر ضد دهشت‌افگنی و تروریسم تمرکز می‌کند.

مقام‌های امریکایی و اروپایی به نیویارک تایمز تأیید کرده است که طرح پیشنهادی خروج سربازان امریکایی از افغانستان، برای کمک به روند گفت‌وگوهای جاری میان نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان تهیه و پیشنهاد شده است. مقام‌های امریکایی گفته است که این طرح مورد پذیرش متحدان اروپایی امریکا نیز قرار گرفته است و بحث‌های بیشتر روی آن جریان دارد. 

این در حالی است که ادامه پنجمین دور گفت‌وگوهای نماینده‌های امریکا و گروه طالبان در قطر روز شنبه، یازدهم حوت در رابطه به صلح افغانستان از سر گرفته می‌شود.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، روز پنج‌شنبه گذشته در یک رشته توییت‌هایی نوشته است که این گفت‌وگوها به هدف، مشورت‌های میان گروهی، متوقف شده است و روز شنبه، ۱۱ حوت از سر گرفته خواهد شد. او گفته بود که دو طرف با گام‌های آهسته، اما پایدار در راستای برقراری صلح قدم بر می‌دارند تا یک‌دیگر را بهتر درک کنند و سرانجام به یک توافق صلح دست یابند.

گروه طالبان نیز با نشر خبرنامه‌ای گفته است که هیأت مذاکره‌کننده امریکا و گروه طالبان در چند روز گذشته، روی خروج سربازان خارجی و استفاده نشدن از خاک افغانستان علیه هیچ‌کشور دیگر گفت‌وگو کرده‌اند. به نقل از خبرنامه این گروه، هیأت مذاکره‌کننده دو طرف برای دو روز (پنج‌شنبه و جمعه گذشته) میان خودشان مشوره می‌کنند و روز شنبه، ۱۱ حوت گفت‌وگوها از سر گرفته خواهد شد.

پنجمین دور مذاکرات نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان روز دوشنبه، ششم حوت، در دوحه پایتخت قطر آغاز شد. براساس گزارش‌ها، دو طرف در سه روز نشست قطر، روی چگونه‌گی خروج نیروهای خارجی و این‌که افغانستان تهدیدی به کشورهای دیگر نباشد بحث کرده‌اند و به توافقاتی نیز در این زمینه دست یافته‌اند.

دکمه بازگشت به بالا