امریکا: تعهد طالبان به راه حل سیاسی، میان‌تهی است

۸صبح، کابل: وزارت خارجه امریکا در واکنش به حملات گروه طالبان می‌گوید که ادعای تعهد به راه حل سیاسی از سوی این گروه، میان‌تهی به نظر می‌رسد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا، روز چهارشنبه، سیزدهم اسد، در یک نشست خبری گفت، با وجودی‌ که رهبران طالبان بارها گفته‌اند که از یک راه حل سیاسی برای قضایای افغانستان حمایت می‌کنند، اما این گفته‌ها با حملات‌شان بر مراکز شهرها و انفجار موتربمب، میان‌تهی به نظر می‌رسد.

پرایس ضمن محکوم کردن حمله توسط موتربمب بر خانه بسم‌الله محمدی، سرپرست وزارت دفاع، گفت که طالبان مسوولیت این «اقدام شرم‌آور» را برعهده گرفته‌اند. او افزود که آنان باید جلو خشونت‌های جاری را بگیرند.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا تصریح کرد که حمله بر مراکز ولایات و شهرها با استفاده از موترهای‌های بمب‌گذاری شده، غیرنظامیان را در معرض خطر قرار می‌دهد و باید متوقف شود.

هم‌چنان او از طالبان خواست که کشتار هدفمند در افغانستان را توقف دهند و از انجام حملاتی که منجر به افزایش تلفات غیرنظامیان می‌شود، جلوگیری کنند.

به گفته ند پرایس، خشونت‌هایی که در حال حاضر در افغانستان جریان دارد، چندین دهه است که آغاز شده و اکنون زمان آن فرا رسیده است تا به چرخه خشونت چند دهه‌ اخیر پایان داده شود.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا بار دیگر تأکید کرد که جامعه جهانی دولت آینده افغانستان را که از طریق قدرت و خشونت به میان آمده باشد، به رسمیت نمی‌شناسد. او گفت که اگر طالبان بخواهند دقیقاً چنین کاری را انجام دهند، این یک اشتباه بزرگ برای آنان خواهد بود و نباید حداقل انتظار حمایت بین‌المللی را داشته باشند. او گفت: «آن‌ها فقط می‌توانند انتظار محکومیت را داشته باشند.»

ند پرایس در حالی تعهد طالبان به راه حل سیاسی را میان‌تهی می‌داند که رهبران این گروه بارها گفته‌اند طرف‌دار گفت‌وگوهای صلح و راه حل سیاسی‌اند؛ اما در مقابل جنگ‌جویان این گروه به حملات‌شان شدت بخشیده و بیش‌تر شهرها را در محاصره گرفته‌اند.

Aa

دکمه بازگشت به بالا