امریکا با سپاس‌گزاری از تعلیق مراسم تحلیف: به مسایل انتخاباتی مطابق قانون رسیده‌گی شود

۸صبح، کابل: وزارت خارجه امریکا با انتشار اعلامیه‌ای ضمن سپاس‌گزاری از تأخیر در برگزاری مراسم تحلیف محمداشرف غنی، خواهان رسیده‌گی به نگرانی‌ها درباره نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری مطابق قانون شده است.

این وزارت با تأکید بر این‌که اکنون زمان تمرکز روی روند صلح است، نه سیاست‌های انتخاباتی از همه طرف‌ها خواسته است که روی چهارچوبی توافق کنند تا از «جمهوری اسلامی» در مذاکرات صلح نماینده‌گی شود.

وزارت خارجه امریکا در این اعلامیه گفته است: «زمان آن نیست که به سیاست‌های انتخاباتی تمرکز شود، بلکه در راستای صلح پایدار، ختم جنگ با طالبان و یافتن فورمولی برای مصالحه سیاسی از ورای گفت‌وگوهای صلح که انتظار می‌رود در ماه مارچ آغاز شود، تمرکز شود.»

در اعلامیه آمده است که پس از اعلام نتیجه انتخاباتی توسط کمیسیون مستقل انتخابات که در آن محمداشرف غنی پیروز اعلام شد، نگرانی‌هایی درباره این نتیجه شکل گرفت که امریکا انتظار دارد مطابق رویه قانون اساسی و به شیوه قانونی به آن رسیده‌گی شود.

وزارت خارجه امریکا با تأکید بر این‌که دولت جدید باید فراگیر و مطابق آرزوی مردم افغانستان باشد، گفته است که رهبران کشور و حامیان آن‌ها باید اطمینان حاصل کنند که مسایل سیاسی با روش آرام و عاری از تهدید و خشونت انجام می‌شود.

در اعلامیه وزارت خارجه امریکا آمده است: «از اقدامات بی‌ثبات کننده به شمول ایجاد ساختارهای موازی حکومتی که در تضاد با قانون اساسی و تنفیذ قانون است، اجتناب شود.»

این وزارت گفته است که چنین اقدامات حاکمیت و وحدت ملی افغانستان را که امریکا از آن حمایت می‌کند، زیر سوال می‌برد.

این در حالی است که اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری که در آن محمداشرف غنی برنده اعلام شد، جنجالی شده است. عبدالله عبدالله این نتیجه را نپذیرفت و اعلام کرد که براساس آرای بایومتریک شده، پیروز این انتخابات است و حکومت همه‌شمول را تشکیل می‌دهد.

در حالی که هردو رقیب برای برگزاری مراسم تحلیف جداگانه آماده‌گی می‌گرفتند، گزارش شد که امریکا خواستار تعلیق مراسم تحلیف رییس جمهور است.

ریاست جمهوری افغانستان تاکنون به صورت رسمی اعلام نکرده است که مراسم تحلیف رییس جمهور غنی که قرار بود، روز پنج‌شنبه برگزار شود به تعلیق افتاده است یا خیر. اما وزارت خارجه امریکا از تعلیق مراسم تحلیف رییس جمهور توسط دولت افغانستان سپاس‌گزاری کرده است.

از جانب دیگر، وزارت خارجه امریکا خاطر نشان کرده است که مردم افغانستان صلح می‌خواهد و اکنون زمان تمرکز روی سیاست‌های انتخاباتی نیست؛ بل‌که زمان برداشتن گام عملی به سوی صلح پایدار، خاتمه جنگ با طالبان یافتن و راه حل سیاسی است که در خدمت منافع همه شهروندان افغانستان باشد.

افغانستان در جریان هفته کاهش خشونت به سر می‌برد. این مرحله که اجرای موفقانه‌ی آن پیش‌شرط امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان عنوان می‌شود، اوایل هفته جاری آغاز شد.

قرار است در پایان این هفته و روز شنبه آینده توافق‌نامه‌ی صلح که حاصل چندین دور مذاکرات میان امریکا و گروه طالبان، امضا شود. به دنبال آن انتظار می‌رود که مذاکرات بین‌الافغانی شروع شود. امریکا از رهبران حکومت خواسته است که برای این مرحله آماده‌گی بگیرند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن