مذاکرات صلح میان امریکا و گروه طالبان در قطر از سر گرفته شد

۸صبح، کابل: مذاکرات صلح میان امریکا و گروه طالبان پس از دو ماه توقف  روز شنبه، شانزدهم قوس در دوحه، پایتخت قطر، از سر گرفته شده است.

برخی از رسانه‌های غربی گزارش کرده‌اند که اجندای محوری مورد بحث در دور جدید گفت‌وگوها، چگونه‌گی کاهش خشونت و نیز بحث روی آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و آتش‌بس بوده است.

منابع آگاه در دولت افغانستان نیز در صحبت با روزنامه ۸صبح، از سرگیری گفت‌‎وگوهای صلح میان امریکا و گروه طالبان در قطر را تأیید کرده‌اند.

مقام‌های امریکایی تاکنون به صورت رسمی در مورد آغاز مذاکرات چیزی نگفته‌‎اند.

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان به روزنامه ۸صبح گفته است که تاکنون مذاکرات به صورت رسمی آغاز نشده است. او افزود که تماس‌های ابتدایی در مورد آغاز مذاکرات صورت گرفته است.  

این در حالی است که زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، هفته گذشته در سفری به کابل آمد و با رهبران حکومت و چهره‌های سیاسی در پیوند به تلاش‌های صلح گفت‌و‌گو کرد.

از جمله محمداشرف غنی، رییس جمهور در دیداری با زلمی خلیل‌زاد روی اعلام آتش‌بس و آغاز مذاکرات مستقیم میان دولت و گروه طالبان تأکید کرده بود.

امریکا پیش از آن‌که در شانزدهم ماه سنبله مذاکرات با گروه طالبان را لغو و متوقف کند، نه دور با این گروه روی برقراری صلح در افغانستان، مذاکره کرده بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن