وزارت خارجه امریکا: ادامه کمک‌های بین‌المللی به افغانستان وابسته به تشکیل حکومت همه‌شمول است

۸صبح، کابل: آلیس ویلز، معاون وزارت خارجه امریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی، از ادامه وضعیت جاری در افغانستان انتقاد کرده است.

او گفته است که ادامه وضع جاری برای حامیان و کمک‌کننده‌گان بین‌المللی افغانستان قابل قبول نیست.

دفتر معاون وزارت خارجه امریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی در توییتی از قول او گفته است که کمک‌های بین‌المللی به افغانستان وابسته به تشکیل یک حکومت همه‌شمول است.

آلیس ویلز تأکید کرده است: « کمک‌های بین‌المللی نیازمند مشارکت با یک حکومت همه شمول است و همه ما باید رهبران افغان را برای توافق روی یک چهارچوب حکومت‌داری، پاسخ‌گو قرار دهیم.»

این در حالی است که وزارت خارجه امریکا پیش‌تر به دلیل اختلاف‌ها میان محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله که بر سر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری برخاسته است، یک میلیارد دالر از کمک‌هایش را به افغانستان قطع کرد.

این تصمیم پس از سفر مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا در چهارم ماه حمل به کابل گرفته شد. مایک پمپئو از این سفر که برای حل اختلاف میان محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله انجام شده بود، «ناامید» به واشنگتن برگشت.

امریکا باور دارد که اختلاف میان محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله روند صلح را صدمه می‌زند و تهدیدی علیه امنیت ملی امریکا است.

واشنگتن گفته است که اگر اختلاف‌ها کنار گذاشته نشود، امریکا در سال آینده میلادی نیز یک میلیارد دالر دیگر از کمک‌هایش را به افغانستان قطع خواهد کرد.

با همه‌ی این‌ها، محمداشرف و عبدالله عبدالله درباره تشکیل حکومت مشترک به توافق نرسیده است.

عبدالله عبدالله نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را که محمداشرف غنی در آن پیروز اعلام شده است، «تقلبی» خوانده و آن را نپذیرفته است.

هرچند گروه‌های سیاسی و مجلس نماینده‌گان تلاش‌هایی را برای حل این اختلاف‌ها آغاز کرده‌اند، اما این تلاش‌ها تاکنون نتیجه مملوس نداشته است.

محمداشرف غنی، رییس جمهور، در روزهای اخیر دست به تقررهایی در برخی از وزارت‌ خانه‌ها و ادارات زده است.

او در آخرین مورد بار دیگر به عبدالله عبدالله ریاست شورای عالی صلح را پیشنهاد کرده است که از سوی عبدالله رد شده است.

فضل‌احمد معنوی، عضو ارشد دسته انتخاباتی عبدالله عبدالله گفته است که اگر گزینش افراد از سوی ارگ ریاست جمهوری متوقف نشود، آقای عبدالله که به عنوان «رییس جمهور دولت‌ همه‌شمول» مراسم تحلیف اجرا کرده است، کابینه خود را اعلام می‌کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن