سناتوران امریکایی به بایدن: مسوولیت اخلاقی داریم تا از حقوق دختران و زنان افغان دفاع و حمایت کنیم

۸صبح، کابل: جین شاهین و سوزان کالینز دو سناتور امریکایی از اقدام دولت بایدن برای معرفی رینا امیری به عنوان نماینده ویژه در امور زنان و دختران افغانان استقبال کرده‌اند و در عین حال تأکید کرده که امریکا برای دفاع و حمایت از دختران و زنان افغانستان مسوولیت اخلاقی دارد.

جین شاهین در اعلامیه‌ای گفته است که از توجه دولت بایدن به درخواست‌های دو حزب دموکراتیک و جمهوری‌خواه خوشحال است. به گفته او، این انتصاب نشان می‌دهد که دولت به تعهدات مردم امریکا برای حمایت از حقوق زنان و دختران افغان عمل می‌کند.

این سناتور امریکایی می‌گوید که تلاش کرده است تا اطمینان حاصل کند که زنان و دختران افغانستان فراموش نمی‌شوند.

به گفته او، امریکا یک مسوولیت اخلاقی دارد که از دختران و زنان افغان حمایت و به حفاظت از حقوق آن‌ها کمک کند.

جین شاهین اعلام آماده‌گی کرده است که با رینا امیری و همکارش در این مورد همکاری کند.

او افزوده است: «ما تمام تلاش خود را برای ایستادن در کنار زنان، دختران و جمعیت‌های آسیب‌پذیر افغان در این زمان پرتلاطم و نامطمین انجام می‌دهیم».

از جانب دیگر، سوزان کالینز، دیگر سناتور امریکایی گفته است که خروج فاجعه‌بار نیروهای امریکایی از افغانستان، پیش‌رفت عظیمی را که برای زنان و دختران افغان حاصل شده بود، معکوس کرد.

به گفته او، انتصابات جدید در وزارت خارجه نشان‌دهنده تعهد مستمر ایالات متحده برای رسیده‌گی به سرکوب اعضای آسیب‌پذیر جامعه افغانستان توسط طالبان است.

سناتور سوزان گفته است که با همکارش شاهین از مدت‌ها است که برای بهبود دست‌رسی زنان و دختران افغان به فرصت‌های تحصیلی و حرفه‌ای حمایت می‌کند و به تلاش‌های‌شان در این بخش ادامه می‌دهد.

وزارت خارجه امریکا چند روز پیش رینا امیری را به عنوان نماینده ویژه در امور زنان، دختران و حقوق بشر برای افغانستان تعیین کرد. هم‌چنان استفانی فاستر نیز به عنوان مشاور ارشد در امور زنان و دختران افغان تعیین شده است.

دکمه بازگشت به بالا