امیدواری وزیر خارجه امریکا برای رسیدن به توافق صلح پیش از انتخابات

۸صبح، کابل: وزیر امور خارجه امریکا در یک سفر از پیش اعلام نشده‌ به کابل آمد و برای رسیدن به یک توافق صلح تا دو ماه دیگر اظهار امیدواری کرد. مایک پمپیو، وزیر امور خارجه امریکا روز سه‌شنبه، چهارم سرطان در سخنانی در سفارت امریکا در کابل گفته است: «امیدوارم بتوانیم قبل از اول سپتامبر یک توافق صلح در دست داشته باشیم؛ هدف ما همین است.»

قرار است انتخابات ریاست جمهوری در ۲۸ سپتامبر برگزار شود.

پمپیو در عین حال گفته است که در گفت‌وگوها با گروه طالبان تا اکنون پیش‌رفت‌های خوبی داشته است و تلاش می‌شود با این گروه در زمینه عدم استفاده از خاک افغانستان برای اهداف تروریستی توافق حاصل شود.

وزیر امور خارجه امریکا در حالی این سخنان را مطرح می‌کند که قرار است تا سه روز دیگر دور هفتم گفت‌وگوی رسمی نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان آغاز شود. به گفته پمپیو، در شش دور گفت‌وگوها به گروه طالبان وضاحت داده شده است که نیروهای نظامی امریکا از افغانستان خارج می‌شود اما در این مورد روی جدول خروج توافق نشده است. 

مایک پمپیو، وزیر خارجه امریکا، در سفرش به افغانستان با سران حکومت وحدت ملی نیز دیدار کرده است. زلمی‌خلیل‌زاد نیز در این دیدار حضور داشته است. در این دیدار درباره افزایش تحرکات و ظرفیت نیروهای نظامی افغان، هماهنگی و همسویی روابط دوجانبه و پروسه صلح و انتخابات بحث و گفتگو شده است.

ارگ ریاست جمهوری در اعلامیه‌ای گفته است که پمپیو در دیدارش با سران حکومت وحدت ملی، گفته است که امریکا از روند صلح و انتخابات افغانستان حمایت می‌کند و در این راستا آماده هر نوع همکاری است. به نقل از خبرنامه، او همچنان گفته است که نیروهای امنیتی و دفاعی افغان اخیرا تحرکات و توانایی بهتری از خود نشان داده‌اند و از این پیش‌رفت استقبال کرده است.

در مقابل اشرف غنی گفته است که حکومت افغانستان و همکاران بین‌المللی آن نیت و اراده و آماده‌گی خود را برای صلح نشان داده است و اکنون زمان آن رسیده که طالبان و حامیان این گروه نیز در این زمینه آماده‌گی خود را نشان دهند.

رییس جمهور غنی افزوده است که کشورهای دوست از تلاش‌های پراکنده در روند صلح خودداری کنند، زیرا انجام تلاش‌ها و پیام‌ها در رابطه به صلح به صورت منسجم نتیجه بخش است.

غنی از جانب دیگر گفته است که برای تضمین انتخابات همه شمول و عادلانه نهادها و کشورهای دوست نه تنها ناظران خود را افزایش دهند بل‌که با شرکای انتخابات همکاری سازنده داشته باشند.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی در این دیدار گفته است که اکثریت قاطع افغان‌ها خواهان صلح پایدار در کشور می باشند، اما نباید این صلح به قیمت از دست دادن ارزش‌ها و دست‌آوردهای که در اثر قربانی‌های مردم افغانستان به دست آمده است، تمام شود.

وزیر خارجه امریکا هم‌چنان با شماری از رهبران سیاسی نیز دیدار و گفت‌وگو کرده است.

قابل یادآوری است که مایک پمپیو پیش از ورود به افغانستان به عربستان سعودی و امارات متحده عربی نیز رفته بود. او در این سفر با مقامات این کشورها روی تحولات اخیر خاورمیانه و قضیه ایران گفتگو کرده است.

دکمه بازگشت به بالا