وزیر خاجه امریکا برنامه سفرش به روسیه را تغییر داد

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا، برنامه سفرش به روسیه را تغییر داد و به جای آن برای بحث و دیدار با مقام‌های اروپایی در‌باره ایران، به بروکسل می‌رود. قرار بود که آقای پمپئو روز دوشنبه، بیست‌وسوم ثور، به مسکو، پایتخت روسیه سفر کند.

به گزارش بی‌بی‌سی فارسی، انتظار می‌رود آقای پمپئو با مقاماتی از آلمان، فرانسه و بریتانیا -سه کشور از اتحادیه اروپا که طرف توافق هسته‌ای ایران، برجام بودند – گفت‌وگو کند. به گفته وزارت خارجه امریکا، موضوع گفت‌وگوهای آقای پمپئو ایران خواهد بود.

وزارت خارجه امریکا در خبرنامه خود نوشته است که آقای پمپئو پس از توقف یک‌روزه خود در بروکسل، راهی بندر سوچی در روسیه خواهد شد و آنجا با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، دیدار خواهد کرد.

قرار است آقای پومپئو در نخستین سفر خود در مقام وزیر خارجه امریکا درباره نقش روسیه در ونزوئلا و سوریه با آقای پوتین و آقای لاوروف گفت‌وگو کند.

به نظر می‌رسد بخشی از گفت‌وگوهای آن‌ها درباره ایران نیز باشد.

سه کشور اتحادیه اروپا امضاکننده برجام در کنار روسیه و چین همواره بر حمایت خود از این توافق تأکید کرده‌اند.

با این حال پس از آن‌که هفته پیش و در سالگرد خروج امریکا از برجام، ایران اعلام کرد که بخشی از تعهدات خود در برجام را کاهش می‌دهد و برای کشورهای باقی‌مانده در برجام ضرب‌الاجلی ۶۰ روزه تعیین کرد، قدرت‌های اروپایی گفتند که به حمایت از برجام ادامه می‌دهند، اما ضرب‌الاجل ایران را قبول نخواهند کرد.

فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیران خارجه فرانسه، بریتانیا و آلمان در بیانیه‌ای گفتند که تعهد ایران به توافق هسته‌ای را بر‌اساس عمل‌کردش ارزیابی می‌کنند. آن‌ها از ایران خواستند که «از دست زدن به هر‌گونه اقدامی که باعث تشدید مشکلات شود خودداری کند.»

دولت امریکا امیدوار است که ایران را به مذاکرات برای یک «توافق جدید» مجبور کند. امریکا می‌گوید که این توافق تنها به فعالیت‌های هسته‌ای ایران نخواهد پرداخت و برنامه موشکی و رفتار ایران در منطقه نیز جز آن خواهد بود.

تحریم‌های امریکا باعث شده که فشار زیادی روی اقتصاد ایران وارد شود و ارزش پول ملی این کشور به شدت سقوط کرده است.

پس از آن‌که امریکا دو ناو هواپیمابر و ۴ بمب‌افکن بی۵۲ به خلیج فارس فرستاد، تنش بین دو کشور را بیش از پیش افزایش داد. امریکا گفت که این اقدامات در پاسخ به تهدیدهای احتمالی از سوی ایران علیه منافع امریکا صورت گرفته است.

Comments are closed.