وزیر خارجه امریکا به غنی: در حال بررسی توافق‌نامه دوحه هستیم

۸صبح، کابل: آنتونی بلینکن، وزیر خارجه جدید امریکا شام روز پنج‌شنبه، نهم دلو با محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور درباره روند صلح افغانستان از طریق تماس تلفنی گفت‌وگو کرده است.

ارگ ریاست جمهوری گفته است که دو طرف درباره روابط میان دو کشور و پیش‌رفت‌های اخیر در روند صلح افغانستان بحث کرده‌اند.

وزارت خارجه امریکا نیز گفته است که آنتونی بلینکن با رییس جمهور غنی درباره تعهدات ایالات متحده امریکا به همکاری پایدار با افغانستان صحبت کرده است.

وزیر خارجه جدید امریکا حمایت «قاطع دیپلماتیک» کشورش را از روند صلح افغانستان و کمک به طرف‌های درگیر برای دست‌یابی به یک توافق سیاسی برای صلح پایدار و عادلانه، آتش‌بس‌ دایمی و جامع اعلام کرده است.

او هم‌چنان به رییس جمهور غنی گفته است که در حال بررسی توافق‌نامه دوحه است تا مشخص شود که طالبان به تعهدات خود برای قطع رابطه با گروه‌های تروریستی، کاهش خشونت در افغانستان و انجام مذاکرات با دولت افغانستان و دیگر جناح‌ها عمل کرده‌اند یا خیر.

آنتونی بلینکن ابراز امیدواری کرده است که همه رهبران افغانستان از فرصت تاریخی برای تأمین صلح و حفظ دست‌‌آوردهای ۲۰ سال گذشته در زمینه حقوق بشر، آزادی‌های مدنی و نقش زنان در جامعه حمایت کنند.

وزیر امور خارجه امریکا گفته است که متعهد به مشورت با دولت افغانستان، متحدان ناتو و شرکای بین‌المللی خود در مورد تهیه استراتژی جمعی برای حمایت از آینده با ثبات، دمواکرتیک و امن برای افغانستان است.

از جانب دیگر، در اعلامیه ارگ ریاست جمهوری آمده است که آنتونی بلینکن از افزایش خشونت‌ها و ترورهای هدف‌مند در افغانستان ابراز نگرانی کرده و آن را محکوم کرده است.

طبق اعلام ارگ، وزیر خارجه جدید امریکا از قربانی‌های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان ستایش کرده و گفته است که تلاش می‌کند تا صلح پایدار و معنادار در افغانستان تأمین و آتش‌بس برقرار شود.

ارگ می‌گوید که وزیر امور خارجه امریکا از تماس تلفنی جو بایدن با رییس جمهور غنی در آینده نزدیک خبر داده است.

پیش از این جیک سالیون، مشاور امنیت ملی امریکا نیز در تماس تلفنی با حمدالله محب همتای افغان خود از تصمیم کشورش برای بررسی توافق‌نامه دوحه خبر داده بود.

این توافق‌نامه در دهم ماه حوت سال گذشته بین زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان و ملا عبدالغنی برادر معاون سیاسی طالبان امضا شد. دولت افغانستان می‌گوید که در این توافق‌نامه به طالبان «امتیازات گسترده» داده شده است. از جانب دیگر، مأموریت زلمی خلیل‌زاد نیز از سوی وزارت خارجه امریکا تمدید شده است.

دکمه بازگشت به بالا