تحریم‌ امریکا علیه چین به دلیل سرکوب اویغورها

امریکا به دلیل اقدامات چین علیه اقلیت مسلمان اویغور، نام ۲۸ سازمان و شرکت دولتی چین را در فهرست سیاه وارد کرده است. ویلبر راس، وزیر تجارت و بازرگانی امریکا، در توضیح این اقدام گفته است، ایالات متحده امریکا «سرکوب خشن اقلیت‌های قومی» را تحمل نمی‌کند.

دویچه‌وله به نقل از مقامات امریکایی گزارش داد، شرکت‌ها و سازمان‌هایی که این تحریم‌ شامل آن‌ها شده است، در بازداشت‌های گسترده و کنترل‌های متکی بر فناوری‌های پیش‌رفته سهیم‌اند. به این شرکت‌ها دیگر اجازه خرید محصولات امریکایی داده نمی‌شود.

از سوی دیگر شرکت‌های امریکایی مجاز نیستند بدون موافقت دولت از این شرکت‌ها  کالا یا قطعه خریداری کنند. در میان این شرکت‌ها نام «هایک ویژن» یکی از تولیدکننده‌گان سیستم‌های تصاویر مداربسته در حوزه‌های امنیتی و دو شرکتی که در حوزه‌ هوش مصنوعی فعال هستند هم به چشم می‌خورد.

بر پایه گزارش‌های سازمان‌های حقوق بشری در منطقه سین‌کیانگ (ناحیه خودمختار در باختر چین)، بیش از یک میلیون نفر از اویغورها و هم‌چنین اعضای دیگر اقلیت‌های مسلمان در کمپ‌های آموزشی چین نگهداری می‌شوند؛ اردوگاه‌هایی که در آن‌ها این اقلیت‌ها مجبور به ترک زبان، فرهنگ و دین خود می‌شوند.

دستگاه‌های امنیتی چین از تازه‌ترین دست‌آوردهای تکنولوژی برای نظارت و کنترل این شهروندان و سلب آزادی از آن‌ها بهره می‌برند.

بیجینگ این اتهام‌ها را همواره رد کرده است و ادعا می‌کند که این کمپ‌ها مراکز آموزشی هستند که با هدف مقابله با افراط‌گرایی اسلامی برپا شده‌اند.

تحریم‌های تازه وضع شده از سوی امریکا علیه چین، بر مذاکرات دو کشور در حوزه مناقشات تجاری سایه افکنده‌ است. در جنگ تجاری میان بیجینگ و واشنگتن هر دو طرف با وضع و افزایش مالیات‌ و تعرفه‌های گمرکی، با یک‌دیگر به مقابله برخاستند. هنوز خبری از توافق دو جانبه در این کشمکش تجاری نیست.

دکمه بازگشت به بالا