مقام‌های امریکایی: طالبان حاضر شده‌اند با تروریزم و القاعده وداع بگویند و از جنگ دست بکشند

۸صبح، کابل: ارگ ریاست جمهوری به نقل از وزیران امور خارجه و دفاع امریکا اعلام کرد که توافق با طالبان که احتمالاً در هفته‌های آینده نهایی می‌شود، «محتویات مشروط» دارد. همچنان ارگ به نقل از این مقام‌ها اعلام کرده که طالبان حاضر شده‌اند با تروریزم و القاعده وداع بگویند و دست از جنگ بردارند.

محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور شام روز جمعه، ۲۵ دلو، در حاشیه نشست امنیتی مونیخ در آلمان، با مایک پمپیو، وزیر امور خارجه و مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده امریکا دیدار داشت.

 در این دیدار زلمی خلیل‌زاد، نماینده خاص وزارت امور خارجه امریکا برای صلح افغانستان و جنرال اسکات میلر قوماندان عمومی نیروهای حمایت قاطع نیز حضور داشتند.

به نقل از خبرنامه ارگ، وزیران امور خارجه و دفاع امریکا در دیدار شان با آقای غنی تصریح کردند که توافق با طالبان که احتمالاً در هفته‌های آینده نهایی می‌شود، «محتویات مشروط دارد و هیچ یک از بندهای توافق‌نامه بدون شرط نیست.»

ارگ به نقل از این مقام‌های امریکایی نوشته که «طالبان ممکن است دست به تبلیغات اغواکننده بزنند، اما واقعیت و اصل موضوع این است که آن‌ها حاضر شده‌اند دست از جنگ و خشونت برداشته و اذعان به جامعه کثرت‌گرا کنند.»

به نقل از خبرنامه ارگ، مایک پمپیو گفته: «بگذارید طالبان هرچه که می‌گویند، بگویند. از هر جایی که می‌گویند بگویند، اما واقعیت این است که باید آنان با تروریزم و القاعده وداع بگویند و دست از جنگ بردارند. ما حامی قوای امنیتی و دفاعی افغانستان بوده‌ایم، هستیم و خواهیم بود.»

 ارگ نوشته که هیات افغانی با مقام‌های امریکایی روی میکانیزم‌های که ِاشراف و نظارت دولت جمهوری اسلامی افغانستان را علاوه بر مالکیت روند صلح تضمین می‌کند، نیز به تفصیل صحبت کرده‌اند.

از سویی هم در خبرنامه ارگ تصریح شده که قرار است رییس جمهور کشور در هفته آینده مشوره‌های را با نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، اقشار مختلف جامعه، جامعه مدنی و حلقات سیاسی آغاز کند، تا آن‌ها را از جریانات آگاه ساخته و در خصوص فرصت‌ها و خطرات احتمالی گفت‌وگو کند.

ارگ به باشنده‌گان کشور اطمینان داده که این پروسه تمام نهادهای نظامی و ملکی را تقویت خواهد کرد و افغانستان نه تنها به گذشته بر نمی‌گردد، بلکه از ظرفیت‌های دولتی، سکتور خصوصی و حقوق شهروندان به وضاحت حراست می‌شود.

مقام‌های امریکایی هفته گذشته اعلام کردند که گروه طالبان  طرح خود برای کاهش خشونت‌ها را ارایه کرده است. مقام‌های افغان از این پیش‌رفت در گفت‌و‌گوهای امریکا با طالبان استقبال کرده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن