مقام امریکایی: ایران مظنون نخست حمله به نفت‌کش‌ها در امارات است

رسانه‌ها به نقل از یک مقام امریکایی گزارش داده‌اند که بر اساس تحقیقات ابتدایی، ایران مظنون نخست حمله به چهار نفت‌کش در نزدیکی بندر فجیره امارات متحده عربی است.

امارات متحده عربی روز یک‌شنبه اعلام کرد که چهار نفت‌کش در نزدیکی بندر فجیره هدف حمله «خراب‌کارانه» قرار گرفته است. عربستان سعودی نیز یک روز بعد از آن تأیید کرد که دو نفت‌کش این کشور در این حمله آسیب جدی دیده است.

ایران نسبت به وقوع این حادثه ابراز تأسف کرده است. این کشور هم‌چنان خواستار روشن شدن ابعاد حمله به این نفت‌کش‌ها شده است.

با این حال، یک مقام امریکایی که نخواسته است نامی از او برده شود، به رسانه‌های غربی گفته است که تحقیقات ابتدایی هیأت نظامی امریکا حاکی از آن است که رژیم ایران یا گروه‌های نیابتی وابسته به آن در حمله به این نفت‌کش‌ها دست داشته‌اند. اما این مقام امریکایی اسناد و شواهدی در این زمینه ارایه نکرده است. او گفته است که «این کار از نوع کارهایی است که ایران انجام می‌دهد.»

پیش از این مقامات امریکایی گفته بودند که در مورد تهدیدات ایران علیه امریکا و متحدان آن معلومات تازه‌ای به دست آورده‌اند. حمله به کشتی‌های تجاری و زیرساخت‌های نفتی توسط ایران بخشی از این معلومات تازه بوده است. این مقامات افزوده‌اند که دلیل اعزام زودهنگام کشتی جنگی «آبراهام لینکن» و چند فروند بمب‌افکن امریکایی به خاورمیانه، همین تهدیدات بوده است.

دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا، در تازه‌ترین اظهارات خود گفته است که ایران اگر دست به اقدامی بزند، به شدت آسیب خواهد دید.

دکمه بازگشت به بالا