رسانه‌های امریکایی: در زمستان پیش‌رو یک میلیون کودک افغان با خطر گرسنه‌گی و مرگ مواجه هستند

۸صبح، کابل: شبکه خبری «PBS» امریکا گزارش داده است که افغانستان در آستانه «قحطی جمعی» قرار دارد و میلیون‌ها شهروند این کشور با «گرسنه‌گی حاد» دست به گریبان هستند.

به گزارش این شبکه خبری، یک میلیون کودک افغان با «سوءتغذیه شدید» مواجه هستند و ممکن است در زمستان امسال از گرسنه‌گی بمیرند که این مرگ‌ومیر بیش‌تر از تلفات جنگ ۲۰ ساله است.  

براساس آمار ارایه شده، دست‌کم ۲۳میلیون افغان به کمک غذایی نیاز دارند و ۸.۷ میلیون نفر در آستانه قحطی هستند. افزون بر این، نظام صحی نیز به دلیل توقف کمک‌های بین‌المللی در حال فروپاشی است.

در همین حال، تام وست، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای افغانستان، در گفت‌وگو با شبکه «PBS» از صدور دو مجوز توسط حکومت امریکا برای کمک‌رسانی به افغانستان خبر می‌دهد. 

به گفته او، امریکا صدها میلیون دالر کمک‌های بشردوستانه ارائه می‌کند، اما تمام کمک‌های دیگر را متوقف کرده و تحریم‌های قبلی علیه طالبان را که به تحریم‌ها علیه «حکومت سرپرست طالبان» تبدیل شده‌اند، حفظ کرده است.

براساس بررسی‌های انجام شده، پس از سقوط حکومت پیشین و افزایش شدید مشکلات اقتصادی در افغانستان، «بحران انسانی» کشور را تهدید می‌کند ‌و میلیون‌ها شهروند افغانستان به‌ویژه کودکان با گرسنه‌گی در فصل سرما دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

دکمه بازگشت به بالا