قانون‌گذاران امریکایی به بایدن: تحریم‌های اقتصادی علیه افغانستان را به گونه فوری لغو کنید

۸صبح، کابل: شماری از قانون‌گذاران و حامیان حقوق بشر در امریکا از اداره بایدن خواسته‌اند که تحریم‌های اقتصادی علیه افغانستان را به دلیل خلق فاجعه انسانی، به گونه فوری لغو کند.

به گزارش رسانه‌های امریکایی، این قانون‌گذاران و حامیان حقوق بشر استدلال کرده‌اند که تحریم‌ها بالای افغانستان جنگ‌زده، سبب شده است که میلیون‌ها نفر با قحطی روبه‌رو شوند.

آنان پیش‌بینی کرده‌اند که‌ اگر ایالات متحده سیاست تحریم اقتصادی در قبال افغانستان را ادامه دهد، ممکن است که امسال تلفات غیرنظامیان بیش‌تر از ۲۰ سال جنگ در این کشور باشد.

این در حالی است که پیش از این، فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر نسبت به بحران‌های قریب‌الوقوع در افغانستان هشدار داده بودند.

کمیته بین‌المللی نجات هفته گذشته اعلام کرد که بحران افغانستان در خطر بدتر شدن قرار دارد.

یک گروه بشردوستانه در امریکا نیز گفته است در اوایل سال ۲۰۲۲ میلادی، ۵۵ درصد مردم افغانستان با ناامنی غذایی حاد مواجه خواهند شد که ۹ میلیون‌شان در خطر قحطی حاد قرار می‌گیرند.

این گروه تاکید کرده است که ناامنی غذایی در سال روان میلادی بیش‌تر می شود و افغانستان با خشک‌سالی، کمبود مواد غذایی و افزایش سریع قیمت‌ها مواجه است.

براساس گفته‌های این نهاد، کمبود منابع و گرسنه‌گی در افغانستان بستر خشونت مبتنی بر جنسیت، ازدواج کودکان و سوء استفاده از آنان را فراهم می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا