قانونگذاران امریکایی خواهان انتقال ۲۰ هزار کماندوی باقی‌مانده در افغانستان شده‌اند

۸صبح، کابل: رسانه‌های امریکایی گزارش داده‌اند که شماری از قانون‌گذاران امریکایی و سربازان پیشین ارتش این کشور در مقاله‌ای خواستار انتقال ۲۰ هزار کماندوی باقی‌مانده در افغانستان شده‌اند.

فاکس‌نیوز روز پنح‌شنبه، ۱۶ جدی به نقل از مقامات امریکایی گزارش داده است که چهار ماه از خروج نظامیان امریکایی از افغانستان می‌گذرد؛ اما هنوز هم دست‌کم ۲۰ هزار کماندو که در افغانستان با امریکایی‌ها همکار بودند، باقی مانده‌اند.

در این گزارش آمده است، با وجودی که دولت بایدن مدعی است حدود ۱۲۰ هزار شهروند افغانستان را از این کشور بیرون کرده، بیشتر افراد منتقل‌شده مترجمان و خانواده‌های‌شان نبوده‌اند.

قانون‌گذاران و سربازان پیشین با انتقاد از عملکرد دولت بایدن می‌گویند، دولت او هیچ برنامه‌ای برای انتقال حیاتی‌ترین همکاران خود (کماندوها) ندارد.

شماری از سربازان امریکایی که در کنار کماندوهای ارتش پیشین افغانستان جنگیده بودند می‌گویند، آنان سهم بزرگی در جنگ داشتند و تا آخرین مرحله تخلیه تلفات «وحشتناکی» را متحمل شدند.

مایک والتز، از اعضای کنگره امریکا به فاکس‌نیوز گفته است: «طالبان در حال شکار آنان (کماندوها) هستند.»

یکی از سربازان پیشین ارتش امریکا در افغانستان گفته است که تا کنون حدود شش هزار کماندو را با خانواده‌های‌شان از طریق هزینه‌های مالی تیمی به‌نام «آناناس» از افغانستان منتقل کرده‌اند.

در روند تخلیه و هنگام خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، کسانی به امریکا منتقل شده‌اند که واجد شرایط تخلیه نبوده‌اند، در حالی که صدها تن از افراد واجد شرایط انتقال از این روند باز مانده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا