امریکا در بدل خروج افغان‌های تحت خطر به‌طور غیر‌مستقیم به شرکت هوایی تحت کنترل طالبان پول می‌پردازد

۸صبح، کابل: امریکا در بدل خروج افغان‌های تحت خطر از کشور، به‌طور غیر‌مستقیم به شرکت هوایی تحت کنترل طالبان پول می‌پردازد.

ان‌بی‌سی نیوز روز چهارشنبه، ۱۸ جوزا، به نقل از چهار منبع آگاه گزارش داده است که امریکا به این شرکت هوایی تحت کنترل طالبان پول می‌پردازد تا افغان‌های تحت خطر را از کابل به دوحه انتقال بدهد.

ان‌بی‌سی نیوز در گزارشی گفته است که بدون سربازان یا دیپلمات‌های امریکایی در محل، دولت بایدن هیچ جای‌گزین مناسبی برای این ترتیبات ندارد؛ زیرا تلاش می‌کند به افغان‌هایی که به دنبال اسکان مجدد در ایالات متحده هستند، کمک کند.

این منابع به ان‌بی‌سی نیوز گفته‌اند که دو عضو سازمان‌های مدافع پناهنده‌گان دولت بایدن با همکاری دولت قطر، که منافع ایالات متحده در افغانستان را مدیریت می‌کند، به‌طور غیرمستقیم تکت هواپیما را به‌صورت عمده از خطوط هوایی آریانا افغان، شرکت هواپیمایی دولتی این کشور که اکنون از سوی طالبان کنترل می‌شود، خریداری می‌کند. این منابع اما گفته‌اند که مشخص نیست این شرکت هواپیمایی چقدر از ایالات متحده برای اخذ تکت پول دریافت می‌کند.

منابع به این خبرگزاری تصریح کرده‌اند که روشن نیست طالبان به غیر از پول تکت هواپیما، پول اضافی می‌گیرند یا خیر.

گفته می‌شود این شرکت هوایی هفته‌ای دو پرواز به دوحه انجام می‌دهد و براساس معلومات وب‌سایت این شرکت، قیمت یک تکت به قطر حدود ۴۷۸ دالر امریکایی است.

در همین حال این خبرگزاری می‌افزاید که طالبان در ماه جنوری پروازهای چارتر ایالات متحده به دوحه را به حالت تعلیق درآورده بودند.

در آن زمان، مقام‌های امریکایی گفته بودند که تعلیق به دلیل اختلاف بین طالبان و قطر در مورد این‌که چه کسی باید اجازه ورود به هواپیما را داشته باشد، بوده است.

اما سه منبع آگاه به ان‌بی‌سی نیوز گفته‌اند مشکل اصلی این بود که طالبان نمی‌خواستند این پروازها را در پوشش رسانه‌ای به‌عنوان «تخلیه» نشان دهند. پروازها از اواخر حوت سال گذشته از سر گرفته شده است.

دکمه بازگشت به بالا