امریکا: حکومت و طالبان از افزایش خشونت‌ها پس از عید خودداری کنند

۸صبح، کابل: وزارت امور خارجه امریکا از حکومت و طالبان خواسته که برای تسهیل روند صلح، خشونت‌ها را پس از پایان روزهای عید افزایش ندهند.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا روز یک‌شنبه، چهارم جوزا با استقبال از برقراری آتش‌بس در جریان روزهای عید، گفته است که افزایش خشونت‌ها پس از روزهای عید سبب باروری این پدیده، عمیق‌تر شدن شکایت‌های دو طرف و طولانی شدن رنج مردم افغانستان می‌شود.

وزارت خارجه امریکا با انتشار اعلامیه‌ای از قول پمپئو نوشته است که امریکا به اجرای توافق‌نامه صلح با طالبان و اعلامیه‌ی مشترک با حکومت متعهد است، اما از دو طرف درگیر در جنگ می‌خواهد که موانع سد راه صلح را بردارند.

وزیر امور خارجه امریکا افزوده است که با حل بحران سیاسی در افغانستان، وی توقع دارد که حکومت موانعی که سبب تاخیر در آغاز مذاکرات بین‌الافغانی شده را نیز برطرف کند.

مایک پمئو هم‌چنان تصریح کرده که انتظار دارد تا طالبان به تعهدشان پابند بمانند و از پیوستن زندانیان آزاد شده‌ی‌شان به میدان‌های جنگ جلوگیری کنند.

وی گفته است که امریکا برای رسیدن به این لحظه تلاش کرده و برقراری آتش‌بس می‌تواند به حکومت و طالبان فرصت دهد تا گام‌های بعدی را برای آینده صلح‌آمیز کشور بردارند.

وزیر امور خارجه امریکا ابزار امیدواری کرده است که برقراری آتش‌بس در روزهای عید بتواند اعتماد میان حکومت و گروه طالبان را ایجاد کرده تا دو طرف به گونه سریع به سمت مذاکرات بین‌الافغانی حرکت کنند.

گروه طالبان شنبه شب، سوم جوزا آتش‌بس سه روزه با حکومت را اعلام کرد که با استقبال حکومت افغانستان روبه‌رو شد. ارگ ریاست جمهوری علاوه بر اعلام تداوم این آتش‌بس از سوی نیروهای امنیتی، تصریح کرد که فرایند رهایی دو هزار زندانی گروه طالب را نیز آغاز می‌کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن