نیروهای امریکایی: در عملیات‌های نظامی‌ ما در افغانستان هیچ تغییری نیامده است

۸صبح، کابل: نیروهای نظامی ‌امریکا و ناتو در افغانستان می‌گویند برای تغییر انجام عملیات‌های نظامی‌شان در این کشور تا کنون هیچ دستوری دریافت نکرده اند.

جنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان گفته است که گزارش‌های نشر شده در باره توقف انجام عملیات‌های نیروهای امریکایی در برابر جنگجویان گروه طالبان نادرست و بی‌بنیاد می‌باشد. به سخن او، نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان تا کنون هیچ گونه دستوری برای تغییر صلاحیت‌ها وعملیات‌های شان در افغانستان دریافت نکرده اند.

نیروهای امریکایی درحالی این اظهارات را مطرح کرده اند که از این پیش، یک نشریه امریکایی زیر نام «نیوز ویک» گزارش داده است که ایالات متحده امریکا دستور محدود شدن عملیات‌‌های نظامی ‌در برابر گروه طالبان را صادر کرده است.

در گزارش این نشریه آمده است که هم‌زمان با پایان دورهشتم گفت‌وگوها میان نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان در قطر، عملیات نظامی نیروهای امریکایی در برابر جنگجویان طالبان به گونه قابل توجهی کاهش یافته است و یاهم متوقف شده اند.

این نشریه امریکایی به نقل از مقام‌های آمریکایی هم‌چنان نوشته است که به نیروهای آمریکایی گفته شده است که روند مشورت‌دهی به وزارت دفاع ملی و نیروهای امنیتی افغانستان را نیز متوقف کند؛ زیرا دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده امریکا درنظر دارد شمار نیروهای نظامی اش را از چهارده هزار به شش هزار سرباز کاهش دهد.
با این حال، دگروال سانی لِگِت، یکی از سخنگویان نیروهای امریکایی در افغانستان نیز در صحبت با شماری از رسانه‌ها گفته است که این گزارش نادرست است و تا کنون هیچ دستوری دریافت نکرده اند که عملیات نظامی شان را در برابر جنگجویان گروه طالبان محدود بسازند.

این درحالی است که هشتمین دور گفت‌وگوها میان زلمی‌ خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان و گروه طالبان در قطر روز گذشته (۲۱ اسد) پایان یافته است. آن‌چانی که دو طرف گفته اند، این دور گفت‌وگوها روی چگونه‌گی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و ارایه تضمین معتبر از سوی طالبان مبنی بر این که افغانستان دوباره به لانه تروریسم بدل نخواهد شد، متمرکز بوده است.

هر دو طرف این دور گفت‌وگوها را مثمر عنوان کرده و گفته اند که برای امضای یک توافق‌نامه صلح نمایندگان دو طرف با رهبران شان مشورت خواهند کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن