نیروهای امریکایی ادعای طالبان مبنی بر نقض توافق‌نامه دوحه را رد کردند

۸صبح، کابل: نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان، ادعای طالبان مبنی بر نقض توافق‌نامه صلح دوحه را رد کردند.

سانی لگت، سخنگوی نیروهای امریکایی، روز یک‌شنبه، بیست‌وهفتم میزان، در یک رشته‌ توییت نوشته است که حمله هوایی نیروهایی امریکایی در هلمند و فراه در حمایت از نیروهای افغان انجام شده است و ادامه دارد.

او گفت که این حمله‌ها به دلیل این‌که طالبان نیروهای امنیتی افغان را مورد حمله قرار داده‌اند، اجرا شده است.

 گروه طالبان پیش‌تر با نشر اعلامیه‌ای نیروهای امریکایی را به «تخلف مکرر» از توافق‌نامه متهم کرد و نسبت به پی‌آمدهای آن، به این کشور هشدار داد.

طالبان مدعی‌اند که پس از تحولات اخیر در ولایت هلمند، نیروهای امریکایی حملات هوایی گسترده را به اجرا گذاشته و از توافق‌نامه دوحه سرپیچی‌ کرده‌اند. به ادعای طالبان، طبق توافق‌نامه دوحه نیروهای امریکایی نمی‌توانند به ‌جز بر مناطق جنگی و در جریان جنگ، حملات هوایی اجرا کنند.

 طالبان اقدام نیروهای امریکایی را «تحریک‌آمیز» خوانده‌اند.

با این حال، سانی لگت گفته است که حملات نیروهای امریکایی علیه طالبان، با توافق‌نامه دوحه و اعلامیه کابل – واشنگتن سازگاز است.

سخنگوی نیروهای امریکایی گفته است که همه‌ی جهان شاهد حملات تهاجمی طالبان در هلمند بوده‌اند که سبب کشته و زخمی شدن غیرنظامیان و آواره ‌شدن هزاران تن دیگر شده‌ است.

سانی لگت تأکید کرده است که امریکا بار دیگر از همه‌ی طرف‌ها می‌خواهد که خشونت‌ها را کنار بگذارند تا روند صلح به موفقیت برسد.

توافق‌نامه دوحه در دهم ماه حوت سال گذشته بین امریکا و طالبان امضا شد. پس از امضای این توافق‌نامه، نیروهای امریکایی چندین بار مواضع طالبان را هدف قرار دادند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن