توافق امریکا، اروپا، یوناما و ناتو: کاهش خشونت‌ در افغانستان مهم است

۸صبح، کابل: نشست چند جانبه نماینده‌گان امریکا، اروپا، ناتو و یوناما درباره‌ی صلح افغانستان امروز جمعه، بیست‌وهفتم جدی، در شهر دبی امارات متحده عربی برگزار شد.

مارکس پوتزل، نماینده ویژۀ آلمان برای افغانستان، در توییتی اعلام کرد که اشتراک‌کننده‌گان این نشست توافق کرده‌اند که کاهش خشونت در افغانستان مهم است.

رولاند کوبیا، نماینده اتحادیه اروپا برای افغانستان که نیز در این نشست شرکت کرده در توییترش نوشت که «آتش‌بس، کاهش خشونت، آماده‌گی‌ها، مذاکرات بین‌الافغانی، تضمین‌ها و تعهدات آینده، همه‌شمول بودن روند و بعد منطقه‌ای» صلح از اجندای مورد بحث این نشست بوده است. به گفته او، بسیاری از دیدگاه‌ها در این نشست مشترک بود و کار روی این برنامه‌ها جریان دارد.

تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان به نماینده‌گی از دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در این نشست شرکت کرده است. دفتر یوناما در توییتی نوشته است که در این نشست درباره‌ی جلب پشتیبانی جامعه‌ی جهانی از صلح افغانستان بحث شده است.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان و نیکلاس کی، نماینده ملکی (غیرنظامی) ناتو در افغانستان از اشتراک‌کننده‌گان این نشست بوده‌اند.

این در حالی است که گروه طالبان اعلام کرد که هیأت گفت‌وگو‌کننده این گروه و امریکا در نشستی روی «امضای توافق‌نامه و مراسم آن» صحبت کرده‌اند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر گفته است که این نشست با حضور ملا برادر و زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان برگزار شده است. منابع امریکایی تاکنون در این مورد به صورت رسمی چیزی نگفته‌اند. هم‌زمان طبق اعلام منابع طالبان، مذاکرات میان هیأت مذاکره‌کننده امریکا و گروه طالبان نیز آغاز شده است.

پیش‌تر محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان اعلام کرده بود که گروه طالبان آماده کاهش خشونت است.
از جانب دیگر، ارگ ریاست جمهوری یک بار دیگر با طرح «کاهش‌ خشونت» در جریان مذاکرات صلح مخالفت کرده و برقراری آتش‌بس را یگانه راه رسیدن به صلح پایدار عنوان کرده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جهمهوری، امروز جمعه، بیست‌وهفتم جدی در توییتی اعلام کرد که صلح برای دولت، مردم و متحدان بین‌المللی افغانستان «اولویت اساسی» است.

او نوشته است: «تامین آتش‌بس یگانه راه برای رسیدن به یک صلح پایدار و با عزت که خواست مردم و دولت جمهوری اسلامی افغانستان است، می باشد. هر طرحی که درآن آتش‌بس به حیث یک قدم اساسی مطرح شود مورد پذیرش مردم و دولت قرار خواهد گرفت.»

حکومت افغانستان پیش از این نیز با طرح کاهش خشونت‌ها اعلام مخالفت کرده و گفته است که یگانه راه رسیدن به صلح پایدار برقراری آتش‌بس در جریان گفت‌وگوهای صلح است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن