نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان درباره «امضای توافق‌نامه و مراسم آن» گفت‌وگو کردند

۸صبح، کابل: گروه طالبان اعلام کرد که هیأت گفت‌وگو‌کننده این گروه و امریکا در نشستی روی «امضای توافق‌نامه و مراسم آن» صحبت کرده‌اند.  

دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر گفته است که این نشست با حضور ملا برادر و زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان برگزار شده است. منابع امریکایی تاکنون در این مورد به صورت رسمی چیزی نگفته‌اند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر ناوقت پنج‌شنبه‌شب گذشته در یک رشته توییت نوشت که هیأت مذاکره‌کننده امریکا و گروه طالبان از روز پنج‌شنبه مذاکرات‌شان را آغاز کرده‌ که ممکن برای چند روز دیگر دوام پیدا کند. او جریان این مذاکرات را «مفید» توصیف کرده است.

این در حالی است که پیش از این امریکا از گروه طالبان خواسته بود تا خشونت‌ها را در جریان مذاکرات کاهش دهد. گروه طالبان نیز اعلام کرده بود که رهبری  این گروه در این مورد رأی‌زنی می‌کند. اما حکومت افغانستان با رد پیشنهاد کاهش خشونت‌ها، آتش‌بس را از پیش‌شرط‌های مذاکرات صلح قرار داده است.

از سویی هم خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش داده است که گروه طالبان پیشنهاد یک آتش‌بس موقتی هفت تا ده روزه را به نماینده ویژه  ایالات متحده امریکا در امور صلح افغانستان سپرده است.

با این حال، محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان به تازه‌گی گفته است که گروه طالبان آماده کاهش خشونت است. وزیر خارجه پاکستان در یک پیام ویدیویی که روز پنج شنبه، بیست‌وششم جدی، از سوی دفترش نشر شد، گفت: «طالبان به تقاضای کاهش خشونت موافقت کرده‌اند.»

در پیام شاه محمود قریشی آمده است: «طالبان برای تقاضای کاهش خشونت ابراز آماده‌گی کرده‌اند و من فکر می‌کنم این تصمیم باعث برداشتن یک گام به سوی معاهده صلح است. پاکستان در این زمینه مسوولیتی را که بر عهده داشت، انجام داده است.»

از جانب دیگر، سلام رحیمی، وزیر دولت در امور صلح نیز روز پنج‌شنبه در نشستی در کابل گفت که کاهش خشونت‌ها برای دولت افغانستان پذیرفتنی نیست و برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی گروه طالبان باید به آتش‌بس تن دهند. او گفت که کاهش خشونت دقیقا مشخص نیست که چه حالتی را در پی می‌آورد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن