سفارت امریکا در بیت‌المقدس گشایش یافت

سفارت امریکا در اسرائیل روز دوشنبه (۲۴ ثور) رسماً در بیت‌المقدس/ اورشلیم گشایش یافت.

به گزارش رادیو فردا، آیین گشایش این سفارتخانه همزمان با هفتادمین سالگرد تأسیس کشور اسرائیل با حضور هیأت نماینده‌گی اعزامی امریکا به اورشلیم برگزار شد.

انتقال سفارت امریکا به اورشلیم، بعد از هفتاد سال کار سفارت در تل آویو، بر اساس تصمیم پانزدهم قوس دونالد ترمپ، رییس جمهوری امریکا انجام شد.

این رخداد که برای اسرائیل «یک روز بزرگ تاریخی» محسوب می‌شود، در سایه‌ی تشدید بحران با فلسطینی‌ها قرار گرفت.

در موجی کم‌سابقه از تظاهرات خشم‌گینانه‌ی فلسطینیان در این روز ده‌ها فلسطینی کشته و هزار تن دیگر از آن‌ها زخمی شدند.

در پنج ساعت تظاهرات فلسطینی‌ها تا رسمیت یافتن وجود سفارت در اورشلیم، دست کم ۵۲ فلسطینی کشته شدند. فلسطینی‌ها گفته‌اند بیش از ۱۲۰۰ زخمی بر اثر تیراندازی مستقیم نظامیان اسرائیل آسیب دیده‌اند.

شمار تظاهرکننده‌گان فلسطینی در امتداد مرزهای غزه با اسرائیل حدود چهل هزار تن ارزیابی شد که به گفته‌‌ی سخنگوی ارتش اسرائیل، در دوازده منطقه از این مرزها تجمع کرده‌اند.

فلسطینی‌های شرق بیت‌المقدس نیز با بستن محل‌های کسب و کار و موسسات خود به انتقال سفارت به اورشلیم اعتراض کردند، اما صدها فلسطینی کرانه‌ی باختری، در نقاط اصطکاک با نیروهای اسرائیلی درگیر شدند.

ارتش اسرائیل به فلسطینیان هشدار داده بود که از خشونت دوری کنند و در صدد ورود به بخش مرزی نباشند؛ اما این فراخوانی‌ها پاسخی نگرفت. همزمان، ارتش اسرائیل به بخش‌هایی از مرز شمالی غزه در جبالیا حمله کرد.

با وجود این بحران گسترده، آیین گشایش سفارت امریکا در اورشلیم با نواختن سرود ملی امریکا آغاز شد. یک سرباز سرود را به تنهایی خواند.

دیوید فریدمن، سفیر دولت دونالد ترمپ که نخستین سفیر امریکا است که در اورشلیم خدمت خواهد کرد، در آغاز سخنانش یادآور شد که داوید بن گوریون، از بنیانگذاران کشور اسرائیل، دقیقاً هفتاد سال پیش در ساعت چهار عصر روز ۱۴ مه، استقلال کشور اسرائیل را اعلام کرد و ساعتی بعد، هری ترومن، رییس‌ جمهور وقت امریکا این استقلال را به رسمیت شناخت و بعدها نیز گفت که متأسف شد زودتر به این کار اقدام نکرده بود.

دیدگاه are closed.