معاون وزارت خارجه امریکا: بسیار زود است که در مورد به رسمیت شناختن طالبان فکر کرد

۸صبح، کابل: دونالد لو، معاون وزارت خارجه امریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی، می‌گوید هنوز بسیار زود است که در مورد به رسمیت شناختن طالبان صحبت_ کرد و در این مورد اجماع وجود دارد.

او در گفت‌وگو با صدای امریکا گفته است: «فکر کنم که در واقع اجماع جهانی، به ‌شمول مسکو، بیجینگ و ایران، در این زمینه وجود دارد و آن این‌که بسیار زود است که در مورد به رسمیت شناختن [طالبان] فکر شود.»

به گفته او، برخی از کشورها به‌گونه آهسته روند عادی‌سازی روابط‌شان با طالبان را آغاز کرده‌اند، اما تا کنون هیچ کشوری در مورد به رسمیت شناختن این گروه حرف نمی‌زند.

معاون وزیر خارجه امریکا در ادامه گفته است که امریکا باید با مقام‌ها در افغانستان به خاطر بهبود شرایط مردم این کشور و ثبات منطقه کار کند.

او در بخشی از سخنانش با اشاره به طالبان می‌گوید: «آنان نمی‌توانند خواست خودشان را بر میلیون‌ها افغان تحمیل کنند.»

این مقام امریکایی هم‌زمان گفته است که حکومت‌های آسیای میانه، امریکا و دیگر شرکا می‌توانند با طالبان در مورد چگونه‌گی کار مشترک علیه تهدید مشترک داعش وارد گفت‌وگو شوند.

او گفته است که امریکا با کشورهای همسایه افغانستان در تماس است تا در راستای امنیت مرزی آنان کمک کرده و نیز «گفت‌وگو با حکومت نهایت غیرمعمول طالبان را تسهیل» کند.

آقای لو هم‌چنان گفته که کشورهای آسیای میانه نیز به خاطر تهدیدات امنیتی که از دید آنان از افغانستان متوجه این کشورها است، نگرانی دارند.

دکمه بازگشت به بالا