وزارت خارجه امریکا در واکنش به ادعای بدرفتاری جنسی با کودکان در لوگر: بچه‌بازی در هیچ جامعه‌ای پذیرفتنی نیست

۸صبح، کابل: وزارت خارجه امریکا از مقام‌های حکومت و لوی‌سارنوالی خواسته است که ادعای بدرفتاری جنسی با کودکان در مکاتب لوگر را به صورت جدی بررسی و در این زمینه با قاطعیت اقدام کنند.

دفتر آلیس ویلز، معاون وزارت خارجه  امریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی، با انتشار توییتی به نقل از او، گزارش‌ها در مورد بدرفتاری جنسی با کودکان در مکاتب لوگر را «عمیقاً» نگران‌کننده توصیف کرده است.

آلیس ویلز تأکید کرده است: «خشونت جنسی و شیوه‌هایی مانند بچه‌بازی در هیچ جامعه‌ای جایی ندارد.»

در همین حال، صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری با بازنشر توییت دفتر آلیس ویلز، گفته است که دولت افغانستان پس از تکمیل شدن تحقیقات لوی‌سارنوالی و کمیسیون مستقل حقوق بشر، اقدامات قاطع را درباره این قضیه روی دست می‌گیرد. صدیقی تأکید کرده است که قوانین افغانستان نهادها را متعهد به پاسخ‌گویی ساخته است.

چندی پیش رسانه‌ها گزارش کردند که شبکه‌ای در ولایت لوگر، بیش از ۵۰۰ دانش‌آموز را مورد آزارواذیت جنسی قرار داده‌اند. این گزارش‌ها با استناد به معلومات رییس جامعه‌ی مدنی لوگر تهیه شده بود.

پس از نشر گزارش، در این مورد چندین هیأت تحقیق گماشته شده، اما تا کنون نتایج این تحقیقات همه‌گانی نشده است.

به دنبال نشر این گزارش، امنیت ملی، موسی محمودی و احسان‌الله حمیدی، دو تن از فعالان مدنی ولایت لوگر که از افشاگران بدرفتاری جنسی با کودکان در لوگر خوانده شده بود، بازداشت کرد. این نهاد پس از نشر اعترافات این دو نفر و واکنش‌هایی که در این مورد برخاست، موسی محمودی و احسان‌الله حمیدی را رها کرد.

پیش‌تر رییس جمهور غنی از کمیسیون مستقل حقوق بشر و لوی‌سارنوالی خواسته بود که بررسی ادعای بدرفتاری جنسی با کودکان در مکتب‌های لوگر را بررسی کنند.

برخی از فعالان بخش آموزش و حامی حقوق کودکان نیز از حکومت خواسته‌اند تا ادعای بدرفتاری جنسی با کودکان در لوگر را بررسی و عاملان آن را به پنجه قانون بسپارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن