وزارت دفاع امریکا: طالبان محدودیت بر القاعده را کاهش می‌دهند

۸صبح، کابل: براساس گزارش جدید وزارت دفاع امریکا، خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، به تقویت القاعده و تروریسم در این کشور کمک کرده است.

در این گزارش که روز سه‌شنبه، ۲۷ ثور نشر شد، آمده است که فرمان‌دهی مرکزی امریکا پیش‌بینی می‌کند که طالبان «احتمالاً ظرف یکی دو سال آینده محدودیت‌های خود بر القاعده را کاهش خواهند داد.»

براساس این گزارش، این امر به القاعده امکان می‌دهد تا آزادی حرکت بیشتری داشته باشد و توانایی آموزش، مسافرت و خود را برای انجام عملیات در بیرون از افغانستان آماده کند.

بازرس کل این وزارت‌خانه که عملیات امریکا در افغانستان را ارزیابی کرده، کارایی استراتژی اطلاعاتی امریکا در افغانستان را نیز زیر پرسش برده است.

گفته شده که جمع‌آوری اطلاعات از طریق هوا که باید مسافت‌های طولانی طی شود تا به فضای هوایی افغانستان برسد، از نظر لوجستیکی چالش‌زا است.

در گزارش آمده است: «این محدودیت با از دست دادن اطلاعات انسانی در زمین، ظرفیت وزارت دفاع برای ردیابی اهداف تروریستی در افغانستان را به میزان قابل توجهی کاهش داده است.»

طبق این گزارش، طالبان در برخورد با القاعده نسبت به داعش که حدود دو هزار عضو در افغانستان دارد و مهم‌ترین تهدید محسوب می‌شود، کمتر جدی بوده است.

در این گزارش آمده که داعش حملات خودرا بر طالبان، اقلیت‌های مذهبی و زیرساخت‌های اقتصادی افغانستان متمرکز کرده و هدف آن تضعیف طالبان است.

پیش از این آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا، نیز هشدار داده بود که القاعده در یک سال پس از تسلط طالبان، می‌تواند امریکا را تهدید کند.

دکمه بازگشت به بالا