وزارت دفاع امریکا حمله راکتی طالبان به میدان هوایی قندهار را تهدیدی برای روند صلح خواند

۸صبح، کابل: وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) حمله راکتی طالبان به میدان هوایی قندهار را تهدیدی برای روند صلح در افغانستان خوانده است.

جان‌اف کربی، سخنگوی پنتاگون روز پنج‌شنبه، نوزدهم حمل گفته است، بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که  این راکت‌ها در خارج از محدوده میدان هوایی قندهار اصابت کرده‌ و تلفات جانی و مالی در پی نداشته است.

او این حمله را محکوم کرده و گفته است که این اقدام طالبان سبب خشونت‌های بیش‌تر می‌شود.

میدان هوایی قندهار یکی از میدان هوایی کلیدی برای نیروهای ایالات متحده است. این میدان هوایی مقر اصلی برای آموزش و مشاوره‌دهی به نیروهای امنیتی افغان است.

کربی خاطر نشان کرده است که نیروهای خارجی در افغانستان همیشه حق دفاع شخصی را دارند. او اما تاکید کرده است که در حال حاضر تمرکز امریکا بر پیشتیبانی دیپلماتیک در افغانستان است تا بتواند به جنگ و ادامه خشونت نقطه پایان بگذارد و صلح پایدار را در این کشور تامین کند.

مجله‌ی قوای هوایی امریکا گزارش داده است که گروه طالبان مسوولیت این حمله را برعهده گرفت است. به گفته این خبرنامه، این حمله یک ماه قبل از موعد مقرر برای خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان انجام شده است. طالبان نیز مسوولیت حمله بر میدان هوایی قندهار را بر عهده گرفته‌اند. این گروه ادعا کرده‌ که در این حملات راکتی تلفات سنگین جانی و خسارات مالی به «دشمن» وارد شده است.

این حمله درحالی انجام شده است که پیش از این جوبایدن، رییس جمهور امریکا خروج نیروهای این کشور را از اول ماه می سال جاری دشوار خوانده است. وی تاکید کرده است که این کشور با شرکایش در حال مذاکره روی خروج نیروهای از افغانستان است.

دکمه بازگشت به بالا
بستن