نگرانی امریکا از تشدید حملات طالبان؛ در ۱۲ سال گذشته ۳۸ هزار غیرنظامی در افغانستان کشته شده‌اند

۸صبح، کابل: سفارت امریکا در کابل از افزایش خشونت از سوی گروه طالبان ابراز نگرانی کرده و گفته است که تنها در ۱۲ سال گذشته ۳۸ هزار غیرنظامی کشته شده‌اند.

سفارت امریکا در کابل روز چهارشنبه، نهم سرطان با نشر اعلامیه‌ای گفته است: «همان‌طوری که گزارش رسانه‌ها و گزارش دست اول از حملات طالبان به جمعیت غیرنظامی و زیرساخت‌ها در افغانستان را می‌بینیم ، ما هم‌چنان خواستار پایان دادن به خشونت‌های مداوم هستیم که عمدتاً توسط طالبان انجام می‌شود.»

این نهاد به نقل از ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا نوشته است که جهان یک نظام تحمیلی را در افغانستان نمی‌پذیرد. به گفته سفارت امریکا، «مشروعیت» و کمک به هر دولت افغانستان تنها در صورتی امکان پذیر است که این دولت به حقوق بشر احترام بگذارد و از دید مردم مشروعیت داشته باشد.

 سفارت امریکا در کابل تصریح کرده است که تشدید خشونت‌ها در افغانستان سبب کشته شدن ۳۸ هزار غیرنظامی و زخمی شدن بیش از ۷۰ هزار نفر شده است.

به همین ترتیب به گفته این نهاد میلیون‌ها افغان به دلیل کشته و زخمی شدن یک عضو خانواده‌ی‌شان رنج دیده‌اند.

سفارت امریکا خاطر نشان کرده است که مردم افغانستان به اندازه کافی خشونت دیده‌اند. سفارت امریکا به نقل از لیندا توماس-گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل گفته است که همه افغان‌ها لیاقت این را دارند که روزهای خوبی بگذرانند و بدون کدام ترس و هراس به زنده‌گی عادی‌شان ادامه دهند.

به نقل از اعلامیه، امریکا تعهد کرده است که به افغانستان و مردم این کشور کمک کند. امریکا تأکید کرده است که به پشتیبانی خود از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور ادامه می‌دهد و تا سال ۲۰۲۲ میلادی، سه میلیار دالر کمک امنیتی را فراهم می‌کند.

امریکا در حالی از افزایش خشونت در کشور ابراز نگرانی کرده است که طالبان در جریان دو ماه اخیر حملات‌شان را تشدید کرده‌اند. گروه طالبان پس از شروع روند خروج نیروهای خارجی نزدیک به ۹۰ ولسوالی را تصرف کرده است.

دکمه بازگشت به بالا