امریکا: بستن مکاتب دخترانه جفایی است به تعهدات عمومی به مردم افغانستان و جامعه جهانی

۸صبح، کابل: تام وست، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، در رشته توییتی، بستن مکاتب را به روی دختران بالاتر از صنف ششم، جفایی در حق تعهدات عمومی به مردم افغانستان و جامعه جهانی عنوان کرده است.

او نوشت: «من امروز به میلیون‌ها خانواده افغان می‌پیوندم تا شوک و ناامیدی عمیق خود را از تصمیم طالبان مبنی بر عدم اجازه بازگشت زنان و دختران به مکتب بالاتر از صنف ۶ ابراز کنم.»

نماینده ویژه امریکا تأکید کرده است که تعلیم حق اساسی همه انسان‌ها است و برای رشد و ثبات اقتصادی افغانستان ضروری می‌باشد.

تام وست نوشته است: «طالبان تصریح کرده‌اند که همه شهروندان افغانستان حق تحصیل دارند. به خاطر آینده کشور و روابط آن با جامعه جهانی، من از طالبان می‌خواهم که به تعهدات‌شان به مردم خود عمل کنند.»

تصمیم بازنشدن مکاتب به روی دختران بالاتر از صنف ششم روز چهارشنبه اعلام شد.

پیش از این وعده داده شده بود که مکاتب به روی همه دختران باز خواهد شد.

اعلام این خبر همه را شوکه کرده است. دختران دانش‌‌آموزی که با شوق به مکتب رفته بودند، با شنیدن این خبر اشک ریختند. شماری نیز دست به اعتراض زده بودند.

مقام‌های بین‌المللی و شهروندان کشور نیز به این اقدام واکنش گسترده نشان داده و آن را محکوم کرده‌اند. توجیهی که نیز برای این تصمیم ارائه شده است، از سوی مردم غیرقابل قبول خوانده شده است.

دکمه بازگشت به بالا