شارژدافر امریکا به متقی: تفسیرها از اظهارات بایدن در مورد ذخایر ارزی افغانستان نادرست است

۸صبح، کابل: مسوولان در کابل می‌گویند که شارژدافیر ایالات متحده در دیدارش با امیرخان متقی، گفته است که رسانه‌ها اظهارت جو بایدن، رییس جمهور امریکا، در مورد پول‌های مسدودشده افغانستان را نادرست تفسیر کرده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت روز چهارشنبه، ٢٧ دلو، در رشته توییتی گفته است که امیرخان متقی، وزیر امور خارجه، با سفرای شش کشور اروپایی در دوحه، پایتخت قطر، گفت‌وگو کرده است.

در این نشست، در مورد وضعیت انسانی و اقتصادی افغانستان، حقوق بشر، کمک‌های بشردوستانه، روابط سیاسی، معارف و امور اجتماعی و معاش‌ آموزگان بحث شده است.

مجاهد این نشست را مثبت ارزیابی کرده کرده است.

به گفته او، شرکت‌کننده‌گان تعهد کرده‌اند که همه تلاش‌های ممکن را برای رفاه عمومی مردم افغانستان انجام دهند و زمینه‌های کمک‌های بشردوستانه را فراهم کنند.

با این حال، مجاهد افزوده است که در این نشست، جانب افغانستان نگرانی‌هایش در مورد تحریم‌ها و اختصاص وجوه مسدودشده افغانستان برای کمک‌های بشردوستانه و پرداخت غرامت به قربانیان ۱۱ سپتامبر ابراز کرده است .

او پرداخت پول مردم افغانستان که در حمله‌های ۱۱ سپتامبر دخیل نبوده‌اند را غیرقابل‌قبول دانسته است.

مجاهد در این توییت یادآور شده است که جان جانسن، شارژدافر امریکا، به این نگرانی‌ها پاسخ داده و گفته است که اظهارت جو بایدن در مورد وجوه مسدودشده افغانستان به گونه نادرست تفسیر شده است.

ذبیح‌الله مجاهد به نقل از این مقام امریکایی گفته است که برای حل این مساله روی یک مکانیسم کار می‌شود.

با این حال او تأکید کرده است که ممکن است بخشی از این پول‌های مسدودشده به بانک مرکزی داده شود تا عنوان پشتوانه از آن استفاده شود.

این در حالی است که چندی پیش، کاخ سفید اعلام کرد که از مجموع ۷ میلیارد دالر از دارایی‌های افغانستان که مسدود شده است، ۳.۵ میلیارد دالر آن برای قربانیان خانواده‌های حملات یازدهم سپتامبر غرامت داده می‌شود و باقی آن از به شکل کمک‌های بشردوستانه برای مردم افغانستان اختصاص می‌یابد.

دکمه بازگشت به بالا