امریکا مذاکره با حکومت سرپرست طالبان را به دلیل مسدود ماندن مکاتب دخترانه لغو کرد

۸صبح، کابل: وزارت خارجه ایالات متحده امریکا اعلام کرده است که مذاکره با طالبان را به دلیل مسدود بودن مکاتب دخترانه لغو کرده است.

خبرگزاری رویترز روز جمعه، ۶ حمل، گزارش داده است که امریکا در واکنش به تصمیم اخیر حکومت سرپرست طالبان مبنی بر بستن مکاتب دخترانه، نشست‌های برنامه‌ریزی شده خود را با آنان را  لغو کرده است.

به گفته این خبرگزاری، قرار بود این جلسات روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته آینده در دوحه روی مسایل اقتصادی و موضوعات مورد علاقه دو طرف برگزار شود.

رویترز افزوده است که لغو این گفت‌وگوها نشان می‌دهد که اقدامات حکومت سرپرست طالبان در زمینه حقوق بشر می‌تواند مستقیماً بر تمایل جامعه بین‌المللی برای کمک به آنان تأثیر بگذارد.

این خبرگزاری به نقل از یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه امریکا، گفته است: «تصمیم اخیر طالبان یک تغییر عمیقاً نا‌امید‌کننده و غیر قابل توضیح و پشت پا زدن به تعهدات‌شان به مردم افغانستان و جامعه جهانی بوده است.»

یکی از سخنگویان وزارت خارجه امریکا  به رویترز گفته است: «ما برخی تعاملات خود از جمله جلسات برنامه‌ریزی شده در دوحه را لغو کرده و به‌صراحت اعلام کرده‌ایم که این تصمیم را نقطه عطفی بالقوه در تعامل خود می‌دانیم.»

رویترز افزوده است که قرار بود این گفت‌وگوها برای پوشش استقلال بانک مرکزی افغانستان و چاپ اسکنانس‌های پولی صورت بگیرد.

در همین حال عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه‌ حکومت سرپرست طالبان، تایید کرده است که قرار بود یک هیأت از حکومت آنان به ‌شمول امیرخان متقی به دوحه سفر کند.

براساس ادعای رویترز، هواپیمایی قطری که قرار بود هیأت حکومت سرپرست طالبان را از کابل انتقال بدهد، به افغانستان نیامده است.

گفتنی است که پیش از این حکومت سرپرست طالبان به جامعه جهانی و مردم افغانستان وعده داده بود که به تاریخ ۳ حمل مکاتب دخترانه در سراسر کشور بازگشایی می‌شود.

اما وزارت معارف حکومت سرپرست طالبان به تاریخ ۳ حمل اعلام کرد که مکاتب دخترانه تا امر ثانی بسته می‌ماند. این اقدام، با واکنش‌های گسترده جهانی مواجه شده است.

دکمه بازگشت به بالا